Skip to main content
Stomatologia Estetyczna

Licówki czy wybielanie?

Budowa zębów i dziąsła

Hollywoodzki uśmiech to marzenie niejednego z nas, piękne śnieżnobiałe zęby nie są jednak często spotykane w  naturze, dlatego wciąż ulepszane są metody korekty estetycznej. Z pomocą przychodzi tu stomatologia, dzięki której można zazwyczaj w krótkim czasie osiągnąć wymarzone efekty kosmetyczne. W celu polepszenia koloru uzębienia stosowanych może być wiele metod, najbardziej popularnymi obecnie są wybielanie oraz licówki. Obydwa te sposoby na zęby w idealnym kolorze mają jednak zarówno wady, jak i zalety. Aby podjąć decyzję świadomie warto się z nimi zapoznać, dzięki temu będziemy wiedzieć czego możemy się spodziewać, a nasze oczekiwania nie zostaną zawiedzione.

Licówki czy wybielanie?

Wybielanie zębów jest obecnie stosowane na szeroką skalę, zarówno metody gabinetowe, jak i domowe przychodzą ze skuteczną pomocą w usuwaniu przebarwień. Wybielanie zębów w przeciwieństwie do wykonywania licówek jest metodą o wiele mniej inwazyjną, ponieważ nie wymaga znoszenia warstwy tkanek. Dzięki stosowaniu różnych metod można usuwać przebarwienia, które powstały na skutek palenia tytoniu, spożywania barwiących pokarmów i napojów czy też występujące ze względu na starzenie się organizmu. Zazwyczaj łatwo poddającymi się wybielaniu przebarwieniami są także te występujące w koronach zębów martwych po leczeniu kanałowym, które są wynikiem rozpadu barwników komórkowych obecnych wcześniej w strukturze miazgi zębowej. Ten rodzaj przebarwień jest usuwany poprzez umieszczanie wkładek wybielających w komorze zęba. Do przebarwień, które niełatwo poddają się wybielaniu należą te powstałe w wyniku leczenia tetracyklinami oraz w wyniku przylegania wypełnień amalgamatowych do tkanek zęba. W takich przypadkach można wprawdzie spróbować wybielania, jednak należy się liczyć z faktem, że efekty zabiegu mogą nie być zadowalające. Efekt wybielania zależy nie tylko od wybranej metody, ale i od przestrzegania zasad higieny i diety. U osób palących lub często spożywających barwiące pokarmy, takie jak kawa czy herbata przebarwienia mogą powstawać o wiele szybciej, niż u innych. Zazwyczaj efekt wybielania utrzymuje się od sześciu miesięcy do kilku lat, ponadto istnieje możliwość wykonywania zabiegów przypominających, które pozwalają na utrzymanie pożądanego odcienia zębów. Jako efekty uboczne wybielania należy wymienić utrzymującą się zazwyczaj przez kilka dni po zabiegu nadwrażliwość zębów, która jest dość uciążliwa. Nadwrażliwość można jednak skutecznie łagodzić poprzez stosowanie past zapobiegających nadwrażliwości czy też poprzez lakierowanie zębów preparatami zawierającymi fluor. Inną wadą zabiegu wybielania jest możliwość podrażnienia dziąseł poprzez zastosowany preparat, co może okazać się dość bolesne, jednak i to powikłanie zazwyczaj mija po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu. Stopień wybielenia zębów zależy także od koloru wyjściowego, przy zębach o ciemnych odcieniach nie zawsze możliwe jest osiągnięcie wymarzonego koloru. Kilka dni po wybielaniu zębów konieczne jest stosowanie białej diety, aby nie spowodować utraty osiągniętego efektu, ponieważ szkliwo po zabiegu wybielania jest pozbawione dużych ilości wody, więc chętnie chłonie płyny zawarte w ślinie.

Czasami oprócz samego wybielania chcielibyśmy także poprawić kształt naszych zębów tak, aby nasz uśmiech był idealny. Samo wybielanie nawet najlepszymi metodami nie jest nam jednak w stanie tego zapewnić. Poza tym u osób z bardzo ciemnym kolorem uzębienia oraz posiadających trudne do usunięcia przebarwienia nie zawsze możliwe jest osiąganie pożądanych wyników estetycznych. W takich przypadkach warto pomyśleć o wykonaniu licówek, które co prawda są o wiele droższe od wybielania, jednak efekt jest stały i niezależny od koloru wyjściowego. Licówki to sposób na idealny uśmiech ich wykonanie wymaga jednak usunięcia warstwy szkliwa z przedniej powierzchni zęba, tak, aby możliwe było ich połączenie z tkankami za pomocą systemów wiążących. Najlepsze efekty dają licówki ceramiczne, które są bardzo trudne do odróżnienia od zębów naturalnych. Tańszą alternatywę stanowią licówki kompozytowe, są one wykonywane z materiałów światłoutwardzalnych, ale nie dają idealnych efektów. Licówki porcelanowe są wykonywane na podstawie wycisków pobranych od pacjenta w laboratoriach protetycznych. Licówki mogą służyć także do zamykania diastem, czyli przestrzeni pomiędzy jedynkami, u osób, u których są one rozległe. Ceramiczne licówki nie powodują reakcji alergicznych organizmu i zapewniają na długo doskonały efekt estetyczny, ponadto nie są one podatne na przebarwianie się. Do wad licówek oprócz wysokich kosztów ich wykonania należy możliwość ich odcementowywania się, np. na skutek działania zbyt dużych sił mechanicznych. Tego typu korekty estetycznej nie stosuje się w przypadku zębów martwych, dla których lepsza opcja jest wykonanie korony protetycznej. U niektórych pacjentów wykonanie licówek nie jest możliwe ze względu na uwarunkowania zgryzowe. Jeżeli osadzenia licówek połączone jest z korekta kształtu zębów, to na początku mogą występować trudności w przyzwyczajeniu się do nowych warunków, jest to jednak zazwyczaj tylko kwestia czasu. W przypadku mechanicznego uszkodzenia licówek ich naprawa nastręcza wielu trudności, a często nie jest możliwa do wykonania.

Podsumowując podjęcie decyzji dotyczącej korekty estetycznej w postaci wybielania zębów, lub też wykonania licówek powinno być skonsultowane z lekarzem stomatologiem, który najpełniej przedstawi wszelkie wady i zalety obu zabiegów w odniesieniu do konkretnego przypadku. Należy także pamiętać, że przed wykonaniem zabiegów estetycznych wskazane jest wyleczenie wszelkich ubytków, usunięcia kamienia oraz osadów, co pozwala na osiągnięcie idealnej higieny jamy ustnej. U pacjentów z chorobami przyzębia wykonanie zabiegu wybielania zębów, czy licówek nie jest wskazane, najpierw należy wykonać terapię parodontopatii, aby następnie można było właściwie zaplanować zabiegi o charakterze kosmetycznym.