Stomatologia Estetyczna

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

Napisane przez 13 lipca, 2020 5 sierpnia, 2020 Brak Komentarzy
wybielanie zebów

Wybielanie zębów stało się obecnie bardzo popularne zarówno za sprawą bezpieczniejszych preparatów stosowanych do tego zabiegu, jak i większej troski o wygląd zewnętrzny jako naszej wizytówki. Śnieżnobiały uśmiech i pewność siebie os lat towarzysza osobom medialnym, nic więc dziwnego, że są marzeniem wielu z nas. Zanim rozpoczniemy wybielanie zębów wskazane jest przygotowanie się do takiego zabiegu. Niezależnie od wybranej metody należy zadbać o to, aby higiena naszej jamy ustnej spełniała wymagane standardy. Przed procedurą wybielania należy bezwzględnie wyleczyć wszystkie ubytki, także wymiana nieszczelnych wypełnień jest wskazana. Jest to konieczne ze względu na zastosowanie preparatów, które mogłyby wnikać do takich przestrzeni i podrażniać miazgę zęba.

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

Pomimo dbania o higienę jamy ustnej na naszych zębach bardzo często osadza się kamień nazębny, który powstaje zarówno z nieusuniętej płytki nazębnej, jak i z minerałów zawartych w ślinie, takich jak wapń. Najwięcej kamienia nazębnego znajduje się zazwyczaj na powierzchniach dolnych zębów przednich, od strony językowej. Ma to związek nie tylko ze sposobem ich szczotkowania, ale i z umiejscowieniem ujścia ślinianki podjęzykowej. Przez to, że wydzielana przez nią ślina jest tuż przy ujściu najbardziej bogata w minerały powoduje ona wzmożone odkładanie się kamienia. Usunięcie kamienia przed rozpoczęciem wybielania jest wskazane nie tylko z uwagi na chęć uzyskania równomiernego koloru, pod kamieniem nazębnym mogą się znajdować także ubytki, które nie były wcześniej widoczne. Po zdjęciu kamienia można je zlokalizować i wyleczyć, dzięki czemu unika się ryzyka podrażnienia miazgi. Poza tym usunięcie kamienia nazębnego sprawia, że dziąsła są zdrowsze i nie są skłonne do krwawienia. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego nazywany jest skalingiem, obecnie do przeprowadzenia takiego zabiegu stosuje się ultradźwięki, zabieg ten nie jest bolesny, o ile u pacjenta nie występuje nadwrażliwość. Możliwe jest także wykonanie skalingu w znieczuleniu.

Bezpośrednio po skalingu wskazane jest wykonanie piaskowania zębów. Zabieg ten pozwala na usunięcie osadów powstałych na zębach w wyniku picia kawy i herbaty, czy tez palenia tytoniu. Podobnie jak w wypadku skalingu zazwyczaj nie pojawia się ból, należy się jednak liczyć z tym, że w czasie jego wykonywania może dojść do krwawienia dziąseł, objaw ten zanika jednak wkrótce po zabiegu.

Na zakończenie skalingu połączonego z piaskowaniem stosowane jest polerowanie zębów, podobnie jak wtedy, gdy wygładza się wypełnienie założone w ubytku. Wygładzenie powierzchni zębów po wykonaniu skalingu jest wskazane, ponieważ na gładkich powierzchniach osadza się zdecydowanie mniej osadów niż na powierzchniach szorstkich. Wybielanie wygładzonych powierzchni zębów przynosi bardzo dobre efekty ze względu na równomierne docieranie środka wybielającego do powierzchni szkliwa.

Wiele osób cierpi, zwłaszcza latem na nadwrażliwość zębów, co ma związek z obecnością dużych ilości kwasów w diecie. Latem spożywamy sporo owoców, kwaśnych i zimnych napojów, które przyczyniają się do rozwoju tej dolegliwości. Wybielanie zębów powoduje u znacznego odsetka pacjentów nadwrażliwość przez kilka dni po zabiegu. U osób, u których przed wybielaniem zębów nadwrażliwość jest już obecna wykonywanie tego zabiegu jest przeciwwskazane, najpierw należy zdiagnozować i usunąć przyczynę nadwrażliwości, a dopiero później można myśleć o zabiegu kosmetycznym, jakim jest rozjaśnienie koloru zębów.

Wybielanie zębów martwych można przeprowadzić tylko w przypadku dobrze wypełnionych kanałów korzeniowych, zabezpieczając ich ujścia dodatkowo specjalnymi preparatami, które nakłada się także na dno komory zęba. W przypadku, gdy po otwarciu komory zęba leczonego wcześniej kanałowo okazuje się, że ujścia kanałów nie są szczelnie zaopatrzone lub na wykonanym zdjęciu RTG widoczne są zmiany przy wierzchołkach korzenie konieczne jest wykonanie ponownego leczenia endodontycznego (kanałowego).

Choroby przyzębia, których najczęstszym początkowym objawem jest krwawienie dziąseł pojawiające się w czasie szczotkowania zębów są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wybielania. Osoby cierpiące na parodontopatie powinny najpierw poddać się terapii mającej na celu powrót dziąseł do zdrowia. Uszkodzenia dziąseł powstałe w wyniku zranień mechanicznych oraz rany poekstrakcyjne także wykluczają przeprowadzenie wybielania. U osób, u których występuje konieczność leczenia chirurgicznego np. ze względu na konieczność usunięcia zębów lub pozostałych po nich korzeni nie przeprowadza się zabiegu wybielania zębów. Najpierw należy wykonać ekstrakcje i odczekać do wygojenia się ran, co zwykle trwa do 2-3 tygodni.

U niektórych pacjentów obserwuje się patologiczne ścieranie się szkliwa, występujące np. ze względu na nieprawidłowo ukształtowane warunki zgryzowe, czy też zgrzytanie zębami. Ścierania szkliwa występuje także u osób nieprawidłowo szczotkujących zęby, zwykle umiejscawia się wówczas w obrębie szyjek zębów. Obnażenie znajdującej się pod szkliwem zębiny jest przeciwwskazaniem do wybielania zębów, ponieważ preparat wybielający może wówczas penetrować wgłąb struktury zęba i podrażniać miazgę zębową, co objawia się silnym bólem. U pacjentów, u których występuje patologiczne starcie szkliwa należy najpierw znaleźć i usunąć przyczynę takiego stanu, dopiero wtedy można bezpiecznie wybielać zęby.

Wybielanie zębów najczęściej przebiega z wydzielaniem z preparatu wybielającego wolnych rodników, które mają zdolność do rozbijania dużych cząsteczek barwników na mniejsze oraz ich redukcji do związków o zmiennej barwie. Ze względu na to, że wolne rodniki mogą zwiększać rakotwórcze działanie dymu tytoniowego osoby palące powinny zrezygnować z palenia przynajmniej na okres kilku dni od zakończenia zabiegu oraz w dni, w jakie zabieg jest przeprowadzany. Najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia, ponieważ dzięki temu osiągnięty efekt wybielania jest utrzymywany o wiele łatwiej i dłużej.

Kobiety w ciąży oraz karmiące nie powinny poddawać się zabiegom wybielania zębów. Czas wykonania zabiegów najlepiej jest odłożyć na kilka miesięcy, zęby w czasie ciąży i laktacji mogą być osłabione ze względu na zmianę równowagi hormonalnej i mogą być dotknięte niedoborami wapnia. Poza tym działanie wolnych rodników uwalnianych w czasie wybielania zębów mogłoby mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód czy też karmione piersią dziecko. Dodatkowo u kobiet ciężarnych i karmiących może dochodzić do stanów zapalnych dziąseł i ich opuchnięcia, a żele i inne preparaty stosowane przy wybielaniu mogłyby je dodatkowo podrażniać.

Skomentuj