Skip to main content
Periodontologia

Zabiegi redukujące głębokość kieszonek przyzębnych

Zęby mądrości

Twoja kość i dziąsła powinny ściśle przylegać do zębów podobnie jak golf do szyi. Kiedy masz chorobę przyzębia, aparat zestawieniowy zęba, dziąsło i kość zostają zniszczone, tworząc „kieszenie” wokół zębów.

Z czasem kieszenie te stają się głębsze, zapewniając bakteriom beztlenowym optymalne warunki do życia. Gdy bakterie rozwijają się na zębach, mogą gromadzić się i przemieszczać pod linię dziąseł. Głębokie kieszenie przyzębne zbierają jeszcze więcej bakterii, co powoduje dalszą utratę kości i tkanek. W końcu, jeśli utracona zostanie zbyt duża ilość kości, zęby będą musiały zostać usunięte lub wypadną.

Na pierwszej wizycie periodontolog zmierzy głębokość kieszeni przyzębnych. Jeśli są zbyt głębokie, zalecany jest zabieg redukcji głębokości kieszonek okołozębowych. Kieszonki, które są zbyt głębokie, aby je oczyszczać podczas codziennej higieny jamy ustnej w domu i profesjonalnej opieki muszą być spłycone za pomocą specjalnych zabiegów.

Podczas zabiegu periodontolog podnosi tkankę dziąseł i usuwa bakterie chorobotwórcze a następnie lokuje tkanki na miejscu. W niektórych przypadkach nieregularne powierzchnie uszkodzonej kości są wygładzane, aby ograniczyć obszary, w których bakterie chorobotwórcze mogą bytować. Dzięki temu tkanka dziąseł lepiej przylega do zdrowej kości.

Zmniejszenie głębokości kieszeni przyzębnych i wyeliminowanie istniejących bakterii jest ważne, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym postępem choroby przyzębia i pomóc w utrzymaniu zdrowego uśmiechu. Sama eliminacja bakterii może nie wystarczyć do zapobiegania nawrotom choroby. Głębokie kieszonki są trudniejsze do czyszczenia dla Ciebie i Twojego dentysty, dlatego ważne jest, aby je spłycić. Płytkie kieszonki oraz połączenie codziennej higieny jamy ustnej i profesjonalnej pielęgnacji zwiększają szanse na zachowanie naturalnych zębów – i zmniejszają ryzyko poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobami przyzębia.