Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Złoto w jamie ustnej

Złoto w jamie ustnej.

Złoto, najszlachetniejszy z metali, rzadko matowieje lub koroduje w jamie ustnej. Ze względu na miękkość czystego złota, nie jest ono wskazane do stosowania w jamie ustnej, chyba że w postaci złotej folii. Złoto jest często stosowane w połączeniu z innymi metalami do produkcji stopów, które mogą być używane do wykonywania różnego rodzaju uzupełnień stomatologicznych, w których metal jest wskazany. Podstawowe rodzaje stopów złota stosowane w stomatologii to złoto odlewnicze, złoto lutowane, złoto kute i złota płytka. Główne metale używane do łączenia się ze złotem w celu utworzenia stopów to srebro, miedź, platyna, pallad i cynk.

KONTROLA ADMINISTRACYJNA

Produktami kontrolowanymi, podlegającymi ścisłej ewidencji i ochronie, są złote lutowia, folia platynowa oraz stopy złota, srebra i chromu. Ponadto złom z tych kontrolowanych produktów oraz amalgamat również podlegają takiej samej kontroli. Wszyscy członkowie systemu opieki stomatologicznej muszą być świadomi ochrony metali szlachetnych, zbierania złomu metali szlachetnych/półszlachetnych oraz rozliczania się z otrzymanych, wykorzystanych i zwróconych przedmiotów. Jednakże wszyscy członkowie systemu opieki stomatologicznej muszą być świadomi ochrony metali szlachetnych, zbierania złomu metali szlachetnych/półszlachetnych oraz rozliczania się z otrzymanych, wykorzystanych i zwróconych przedmiotów. Jeśli urządzenia dentystyczne z metali szlachetnych, takie jak złote korony i złote mosty, zostaną pobrane od pacjenta, są one zwracane jako złom metali szlachetnych, podlegający kontroli księgowej.

PRÓBA, KARAT I WAŻENIE

Ilość złota w stopie złota może być oceniana pod względem próby lub karata. Próba jest określana na podstawie części na tysiąc czystego złota zawartego w stopie. Pod względem próby, czyste złoto ma 1000 części, a stop z trzema czwartymi czystego złota ma 750 części, co oznacza, że jest to złoto o wysokiej próbie. W karatowym systemie oceny, karat odnosi się do części złota określonych przez podzielenie substancji na 24 jednostki, a następnie liczenie liczby jednostek złota. Tak więc, 24-karatowa substancja będzie czystym złotem, a 12-karatowy stop będzie pół-złotem. W tym systemie, podstawowe jednostki miary ilości stopu są ziarna, pennyweights, i uncji.

WYŻARZANIE I ODPUSZCZANIE

Poprzez zastosowanie kontrolowanego ciepła i szybkości chłodzenia, stopy złota mogą być wyżarzane (zmiękczane) lub odpuszczane (hartowane). Stopy złota hartuje się przez powolne chłodzenie. Gwałtowne chłodzenie z wysokiej temperatury zmiękczy stop złota. Szybkie chłodzenie odbywa się poprzez hartowanie podgrzanego stopu złota w wodzie z kranu.

FOLIA ZŁOTA

Folia złota jest materiałem wypełnieniowym stosowanym w stanie czystym. Najczęściej stosuje się ją na powierzchniach twarzowych, powierzchniach stycznych zębów przednich i powierzchniach okluzyjnych zębów bocznych. Jej główne wady to kolor, wysoka przewodność cieplna i trudności w obróbce. Złota folia jest dostępna w formie samoprzylepnej lub nieprzylepnej. Aby zapobiec sklejaniu się granulek folii samoprzylepnej przed użyciem, ich powierzchnie są traktowane wilgocią lub specjalnym gazem. Aby zapobiec sklejaniu się granulek folii samoprzylepnej przed użyciem, ich powierzchnie są traktowane wilgocią lub pozostałościami gazu. Kiedy są gotowe do użycia, wilgoć i pozostałości gazu są odparowywane przez ogrzewanie.

ODLEWANIE STOPU ZŁOTA

Uzupełnienia wykonane przy użyciu folii złotej nie wykazują tak dużej ogólnej wytrzymałości i sprężystości jak uzupełnienia wykonane przy użyciu stopów złota. Odlewniczy stop złota jest używany do produkcji różnych typów i klas uzupełnień. Jest on stopiony i wytwarzany w postaci wlewków nadających się do topienia i odlewania do form na uzupełnienia.

Cztery rodzaje odlewniczych stopów złota.

(1) Miękki. Dla wkładów nie poddawanych naprężeniom.

(2) Średni. Do zwykłej pracy inkrustacyjnej.

(3) Twardy. Do koron pełnych, ćwierćkoron i retainerów.

(4) Bardzo twardy. Do siodełek, zatrzasków i jednoczęściowych odlewanych protez częściowych.

Odlewniczy stop złota jest używany do produkcji różnych typów i klas uzupełnień. Jest on stopiony i wytwarzany w postaci wlewków nadających się do topienia i odlewania do form na uzupełnienia.

Zastosowanie.

Stopy złota odlewniczego mogą być wybielane (białe złoto) poprzez dodanie palladu, platyny lub srebra. Odlewniczy stop złota jest również stosowany na korony i łączniki wymagające dużej wytrzymałości i twardości.

STOP ZŁOTA LUTOWNICZY

Lut ze stopu złota stosowany jest do łączenia części stałych protez częściowych, do budowania lub formowania uzupełnień protetycznych oraz do napraw złota. Lutowanie jest procesem łączenia metali za pomocą lutu lub metalu o niższej temperaturo.

ZŁOTO KUTE

Kute złoto jest używane do budowy klamer i aparatów ortodontycznych.

PŁYTKA ZŁOTA

Płytka złota jest używana rzadziej niż odlewany stop złota, lut ze stopu złota lub kute złoto. Stosuje się ją w produkcji niektórych rodzajów koron i często jest używana w procedurach naprawczych.

STOPY NIESZLACHETNE

Stopy nieszlachetne zostały opracowane jako alternatywa dla drogich stopów metali szlachetnych. Stosuje się je przede wszystkim do wykonywania uzupełnień metalowo-porcelanowych. Stopy te składają się głównie z chromu, niklu i molibdenu.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny