Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

WIZYTA U DENTYSTY: CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ

RODZAJE WIZYT U DENTYSTY

Większość ludzi zna typową wizytę kontrolną u dentysty. Jeśli w gabinecie pracuje higienistka stomatologiczna, czyści ona zęby, przeprowadza ocenę stanu uzębienia, a czasami wykonuje zdjęcia rentgenowskie. Następnie dentysta sprawdza zdjęcia rentgenowskie i zęby pod kątem oznak próchnicy, sprawdza dziąsła pod kątem zmian, a także pod kątem oznak raka jamy ustnej lub innych chorób.

Od czasu do czasu dentysta powinien jednak przeprowadzać bardziej szczegółowe badanie. Jest to tzw. badanie kompleksowe. Obejmuje ono dokładne badanie całej jamy ustnej, głowy i szyi. Dentysta zapyta również o historię choroby, a w razie potrzeby wykonane zostaną zdjęcia rentgenowskie.

WIZYTA KONTROLNA

Podczas wizyty kontrolnej oprócz stomatologa możesz spotkać się z higienistką stomatologiczną. Higienistka zazwyczaj sprawdza stan dziąseł i zębów, czyści i poleruje zęby oraz rozmawia z pacjentem na temat prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł w domu. Twój dentysta może również przeprowadzić badanie kliniczne, zdiagnozować problemy i zalecić leczenie. Oto, czego można się spodziewać:

Czyszczenie - Profesjonalne czyszczenie zębów usuwa twardy kamień (zwany też kamieniem nazębnym) z powierzchni powyżej i tuż poniżej linii dziąseł. Szczotkowanie i nitkowanie zębów w domu usuwa płytkę nazębną. Kamień nazębny można usunąć wyłącznie za pomocą instrumentów stomatologicznych. Niektóre higienistki stomatologiczne używają instrumentów ultradźwiękowych do usuwania większych kawałków kamienia nazębnego. Następnie używają instrumentów ręcznych, aby dokładnie oczyścić zęby. Inne higienistki używają tylko instrumentów ręcznych.

Polerowanie - Po usunięciu kamienia nazębnego korony zębów (części, które są widoczne) mogą zostać wypolerowane w celu usunięcia płytki nazębnej i przebarwień powierzchniowych. Zazwyczaj, choć nie zawsze, na zęby nakłada się substancję ścierną za pomocą małego obracającego się gumowego kubka lub szczoteczki. Pomaga to w usuwaniu przebarwień. Zęby są płukane, aby zmyć ziarnistą substancję polerującą.

Zapobieganie - Higienistka może zaproponować instrukcje dotyczące pielęgnacji jamy ustnej w domu w oparciu o wyniki badania. Może zademonstrować, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby.

Zdjęcia rentgenowskie - SANEPID twierdzi, że zdjęcia rentgenowskie powinny być ograniczone, ponieważ skutki promieniowania zwiększają się z czasem. Dentysta zadecyduje, czy potrzebne są zdjęcia rentgenowskie podczas wizyty kontrolnej.

Skany - Korzystając z nowych technologii, dentysta może wykonać skan górnych i dolnych zębów oraz zgryzu, który zostanie dołączony do karty pacjenta. Skany te są następnie przechowywane w komputerze wewnątrz elektronicznej karty zdrowia. Pomaga to w diagnostyce i planowaniu leczenia.

Porady dotyczące leczenia - Jeśli dentysta stwierdzi jakiekolwiek problemy, zaleci kroki, które pozwolą je rozwiązać. Mogą one obejmować skierowanie do specjalisty (np. periodontologa lub ortodonty). Może być również konieczne wykonanie dalszych badań w celu postawienia diagnozy. Być może będziesz musiał wrócić do dentysty w celu wykonania wypełnienia lub bardziej intensywnego leczenia periodontologicznego.

Stomatologia zachowawcza Białystok – Dr Stefan Sobaniec oferuje kompleksowe usługi stomatologiczne w szerokim zakresie. Oferujemy profesjonalną opiekę stomatologiczną dorosłych, od leczenia próchnicy po wypełnianie ubytków, wybielanie zębów, leczenie kanałowe i wiele innych. Nasz gabinet stomatologiczny w Białymstoku posiada najnowocześniejszy sprzęt i stosuje najlepsze techniki, aby zapewnić najwyższy poziom opieki. Dzięki naszemu zaangażowaniu i doświadczeniu lekarzy stomatologów jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom bezpieczne i skuteczne leczenie. Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego Dr Stefan Sobaniec w Białymstoku, aby skorzystać z usług profesjonalnego leczenia stomatologicznego.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny