Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

Utrudnione wyżynanie zębów - operacyjne usuwanie zębów
Gdy ósemki bardzo bolą lub gdy nie w pełni wyrosną lub wyrosną częściowo, w niespodziewanym czasie. Dowiedz się więcej o utrudnionym wyżynaniu zębów (przeważnie ósmych)
Operacyjne usuwanie zębów
Jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Dotyczy usunięcia pozostawionych korzeni zębów i zębów mądrości zatrzymanych (ósemek).
Czasy gdy usuwanie zębów kojarzone było z ogromnym bólem i stresem minęły już bezpowrotnie. Obecnie nawet usuwanie trzecich zębów trzonowych potocznie nazywanych ósemkami lub zębami mądrości, czy pozostawionych, połamanych korzeni zębów przeprowadzane jest w doskonałym znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu zredukowane są do minimum, a pacjent po zaopatrzeniu rany po usuniętym zębie gotowy jest do normalnego funkcjonowania.
Ekstrakcje zębów - także trzecich zębów trzonowych przeprowadza się z następujących wskazań:
- znaczne zniszczenie próchnicowe zęba wymagające leczenia kanałowego przy braku możliwości przeprowadzenia takiego leczenia
- utrudnione wyrzynanie powodujące powstawanie uciążliwych stanów zapalnych w okolicy zęba ósmego
- zatrzymanie zęba ósmego - gdy nie ma szans na jego prawidłowe wyrznięcie z powodu zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym, zęby takie usuwa się w celu uniknięcia groźnych powikłań jak np. tworzenie się torbieli związkowej
- ze wskazań ortodontycznych - gdy wyżynający się ząb mądrości powoduje przesuwanie innych zębów i zaburzanie estetyki w odcinku przednim
Jak postępować po ekstrakcji ósemki?
* Bezpośrednio po usunięciu zęba bezwzględnie należy utrzymać okolicę po ekstrakcji w czystości.
* Suchą sterylną gazę należy zagryźć przez okres 30–45 minut w celu ograniczenia krwawienia w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi.
* Przez kolejne 24 godziny nie należy palić, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji. W przypadku dolegliwości bólowych i dyskomfortu można zażyć lek przeciwbólowy lub przyłożyć do twarzy woreczek z lodem na okres do 15 minut.
* Należy ograniczyć wysiłek i picie gorących płynów.
* W przypadku przedłużającego się lub znacznie nasilonego bólu, krwawienia lub gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem.
Jeśli szukasz doświadczonego dentysty w Białymstoku, który specjalizuje się w usuwaniu ósemek, to trafiłeś we właściwe miejsce. Zespół naszych profesjonalnych dentystów zapewni Ci bezbolesne i bezpieczne usuwanie ósemek. Sprawdź już dziś naszą ofertę!