Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Myślisz, że wiesz jak używać poprawnie szczotki do zębów i nici dentystycznych ? Myślę, że możemy Cię zaskoczyć...

Higiena jamy ustnej jest najskuteczniejszym i najłatwiejszym sposobem zapobiegania chorobom jamy ustnej, szczególnie próchnicy i chorobom przyzębia (paradontozie). Badania wykazują, że zaniechanie szczotkowania zębów przez około 3 tygodnie, prowadzi do rozwoju tych chorób. Jednocześnie wznowienie higieny oraz usunięcie płytki bakteryjnej w większości przypadków doprowadza do całkowitego wyleczenia przyzębia.

Higiena jamy ustnej jest także niezbędna w przypadku stosowania wszelkich uzupełnień:

* aparatów ortodontycznych,

* implantów

* wypełnień,

* uzupełnień protetycznych,

Prawidłowa higiena zapewnia wieloletnie używanie tych uzupełnień oraz zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów

Zęby powinno się szczotkować co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Szczególnie ważne jest czyszczenie zębów wieczorem, po ostatnim posiłku, gdyż w nocy spada ilość wydzielanej śliny, która działa antybakteryjnie, a mechanizmy obronne organizmu działają wolniej i słabiej, więc zęby są bardziej narażone na działanie bakterii i kwasów. Rano powinno się je czyścić raczej po śniadaniu, ewentualnie przed posiłkiem, a po nim dokładnie wypłukać jamę ustną.

Prawidłowe szczotkowanie zębów zapewnia oczyszczenie 60% powierzchni zębów. Pozostałe 40% to:

* powierzchnie międzyzębne,

* okolice uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych

* ostatnie zęby,

* powierzchnie żujące,

* powierzchnie styczne,.

Co jest ważne podczas szczotkowania zębów?

* odpowiednia metoda czyszczenia,

* odpowiednia szczoteczka do zębów,

* dobra pasta do zębów,

* dokładność,

* regularność,

* czas szczotkowania,

* sprawność manualna,

* motywacja.

* świadomość konieczności szczotkowania,

Obecność powyższych czynników nie gwarantuje dokładnego oczyszczenia zębów. Niezbędne jest jeszcze używanie innych preparatów i urządzeń, na przykład nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej, szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Nieprawidłowe szczotkowanie może doprowadzić do:

* uszkodzenia szkliwa,

* próchnicy.

* podrażnienia przyzębia,

Należy pamiętać, że również przesadne dbanie o zęby (np. szczotkowanie ze zbyt dużym naciskiem, nieprawidłowe ułożenie szczoteczki) może doprowadzić do uszkodzeń.

Szczoteczki do zębów

Zadania szczoteczki:

* czyszczenie zębów,

* masowanie dziąseł i brodawek międzyzębowych.

Twardość szczoteczki:

* miękka – stosowana przez pacjentów z wrażliwymi dziąsłami,

* średnia – najczęściej polecana,

* twarda – kiedyś częściej używana, dzisiaj polecana tylko osobom palącym (twarde włosie może powodować podrażnienia dziąseł),

Szczoteczki specjalne:

* periodontologiczna – przypomina małą szczotkę do mycia butelek (ma spiralne włókna), stosowana jest do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,

* międzyzębowa z jednym pęczkiem włosia,

* elektryczna,

Dokładne szczotkowanie zębów nie wystarczy do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Szczoteczkę należy wymieniać co 2–3 miesiące (lub główki szczoteczki ultradźwiękowej co 5-6 miesięcy), gdy włókna przestają być sprężyste i rozchylają się na boki. Jest to sprawa indywidualna, zależna od czasu używania, siły nacisku i rodzaju włosia. Nową szczoteczkę należy także kupić po przebyciu choroby zakaźnej lub infekcji.

Metody szczotkowania:

· wykonywanie ruchów wymiatania szczoteczką ustawioną pod kątem 45˚ – przesuwanie jej ruchem obrotowym od dziąsła w stronę brzegów siecznych (tym sposobem czyści się powierzchnie boczne),

· czyszczenie ruchami okrężnymi najpierw powierzchni językowych, potem policzkowych, ruchami pionowymi powierzchni językowych zębów przednich, a dopiero na końcu ruchami poziomymi powierzchni żujących,

· czyszczenie dziąseł i przestrzeni międzyzębowych szczoteczką ułożoną ukośnie (pod kątem 45˚), która nie zmienia swojego położenia, a jedynie wprowadzana jest w lekkie drgania,

· wykonywanie ruchów okrężnych przy zwartych zębach (jednocześnie szczotkuje się oba łuki zębowe), potem czyszczenie powierzchni językowych i żujących (oczywiście już przy otwartych ustach),

· czyszczenie ruchami okrężnymi poszczególnych powierzchni każdego zęba osobno,

· szczotkowanie wszystkich powierzchni ruchami poziomymi – jest to łatwy sposób szczotkowania (i dlatego zalecany dzieciom i młodzieży), ale jednocześnie mało dokładny i mogący podrażnić dziąsła (dorosłym zaleca się go tylko do czyszczenia powierzchni żujących).

Żadna z tych metod nie będzie skuteczna, jeśli nie będzie stosowana precyzyjnie, regularnie i za każdym razem przez odpowiedni czas (około 3–4 minut).

Pasty do zębów

Rodzaje past do zębów:

* uodporniająca zęby na próchnicę,

* antybakteryjna,

* wybielająca,

* zapobiegająca odkładaniu się płytki nazębnej,

* odświeżająca.

* wzmacniająca dziąsła,

* działająca przeciwzapalnie,

Są też pasty, których działanie jest wielokierunkowe, np. przeciwpróchnicze, przeciwdziałające płytce nazębnej i chroniące dziąsła.

Jeśli pacjent decyduje się na używanie pasty o specjalistycznym działaniu, to powinien najpierw skonsultować to z dentystą. Stomatolog zadecyduje, czy dana pasta jest bezpieczna dla pacjenta i poradzi jak jej używać (niektóre pasty są tak silne, że nie można ich stosować codziennie w standardowej ilości).

Niezbędne jest także czyszczenie szczelin (kieszonek) dziąsłowych, przestrzeni międzyzębowych oraz języka.

Aby te miejsca były dokładnie wyczyszczone należy używać innych przyborów do higieny jamy ustnej:

* płynu do płukania jamy ustnej

* nici dentystycznej,

* szczoteczki międzyzębowej z jednym pęczkiem włosia,

Nitkowanie

Nitkowanie – oczyszczanie zębów za pomocą nici dentystycznej. Jest to zabieg wspomagający szczotkowanie zębów (zęby można nitkować po lub przed szczotkowaniem). Nicią dentystyczną czyści się przestrzenie międzyzębowe. Mogą jej używać dzieci powyżej 10. roku życia.

Sposób użycia nici dentystycznej:

* odcięcie nici o długości 30–40 cm,

* owinięcie jej wokół palców środkowych lub wskazujących (3–4 cm powinny zostać wolne),

* przytrzymanie jej kciukami,

* wsunięcie między zęby,

* wykonywanie ruchów pionowych, do góry i w dół (ruchy poziome mogą podrażnić dziąsło),

* wsunięcie nici poniżej linii dziąsła.

Nitkując, należy uważać, aby nie podrażnić dziąsła. Na początku używania nici dentystycznej może pojawić się ból lub krwawienie, które po kilku dniach powinno ustąpić.

Rodzaje nici:

- woskowane,

- niewoskowane,

- z miętą – dają poczucie świeżości.

- z fluorem – dodatkowa ochrona przed próchnicą,

Nić dentystyczna ma trzy grubości – można je dostosować do wielkości przestrzeni międzyzębowych.

Rodzajem nici dentystycznej jest tzw. superfloss. Składa się ona z trzech części:

* sztywnej

* puszystej,

* zwykłej niewoskowanej nici.

Ta nić jest doskonała do czyszczenia szerokich przestrzeni międzyzębowych oraz uzupełnień protetycznych (mostów) i aparatów ortodontycznych, także odsłoniętych furkacji korzeni zębów wielokorzeniowych po zabiegu tunelizacji.

Oczyszczanie języka

Czynność tę można wykonać za pomocą:

* szczoteczki do języka – przypomina zwykłą szczoteczkę do zębów, jednak bez włosia,

* szczoteczki do zębów – niektóre szczoteczki mają na główce specjalną powierzchnię do czyszczenia języka,

* szpatułki.

* skrobaczki do języka – kształtem przypomina jednorazową maszynkę do golenia,

Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) – to pierwszy etap kompleksowego przywracania zębom zdrowia oraz ładnego wyglądu.

Kamień nazębny to zmineralizowana, odkładana na powierzchni szkliwa płytka nazębna - trzeba ją usuwać, by nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych i chorób przyzębia. Łatwo ulega przebarwieniom u osób pijących kawę, herbatę i palących papierosy.

Kamień można usuwać:

· Ultradźwiękami

· Mechanicznie (ręcznie,specjalnymi narzędziami)

Zabieg wykonuje się w gabinecie; wystarczy raz na rok

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów – to czyszczenie szkliwa z osadów za pomocą mieszaniny wody, powietrza i specjalnego drobnego „piasku”(kalibrowanej sody). Mieszanina wrzucana jest z urządzenia, zwanego piaskarką, między zęby pod ciśnieniem, dzięki czemu dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Piaskowania nie należy przeprowadzać za często. Po zabiegu przez jakiś czas należy unikać picia i jedzenia barwiących płynów i potraw. Po zabiegu nakłada się lakier zawierający fluor, lub specjalną piankę fluorową.

Codzienne czyszczenie przestrzeni między zębami jest bardzo ważne, ponieważ jest to pierwsza linia obrony przed chorobami dziąseł i nieświeżym oddechem oraz może okazać się pomocne w zapobieganiu próchnicy zębów. Pozwala czyścić miejsca, gdzie nie dociera Twoja szczoteczka. Codzienne korzystanie z nici dentystycznych jest najlepszym sposobem czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Jak używać nici dentystycznej?

Krok 1:

Weź około 50cm nici i owiń ją luźno wokół środkowych palców (zostawiając na jednym z palców więcej nici niż na drugim) tak, aby między palcami zostało około 2cm nici.

Krok 2:

Napnij nić, używając kciuka i palców wskazujących, i wsuń ją delikatnie między zęby. Uważaj, aby nie zsunąć jej zbyt szybko na dziąsła.

Krok 3:

Zagnij nić wokół zęba na kształt litery C i delikatnie przesuwaj ją w górę i w dół, również poniżej linii dziąseł. Przechodząc do następnego zęba, odkręć czysty kawałek nici.

Początkowo, korzystanie z nici może wydawać się niewygodne. Ale nie rezygnuj! Wystarczy nieco cierpliwości i praktyki, aby czyszczenie zębów nicią dentystyczną stanie się tak naturalne, jak mycie szczoteczką.

Po jakim czasie pojawią się efekty używania nici dentystycznej?

Korzystanie z nici dentystycznej gwarantuje niewątpliwe korzyści, które widoczne są już od pierwszego dnia. Po jej użyciu wyraźnie poczujesz, że Twoje zęby i dziąsła są czystsze, ponieważ nić dociera w miejsca, których nie wyczyścisz szczoteczką. Twój oddech będzie świeższy a Twoje dziąsła zdrowsze. Jeśli Twoja nić leży bezużytecznie w łazience, pora ją odkurzyć i wypróbować. Nawet jeśli z początku wyda Ci się to niewygodne, próbuj dalej. Już wkrótce poczujesz różnicę i zobaczysz, że czyszczenie zębów nicią stanie się dla Ciebie częścią codziennej higieny jamy ustnej.

Gdy czyszczę zęby nicią dentystyczną, moje dziąsła krwawią. Czy należy przestać jej używać?

Bardzo często dziąsła krwawią, gdy dopiero zaczynasz używać nici dentystycznej. Po kilku dniach, krwawienie powinno ustąpić – w przeciwnym wypadku skontaktuj się ze swoim dentystą.

Nigdy wcześniej nie czyściłem przestrzeni między zębami. Czy jest już za późno, by zacząć to robić?

Nigdy nie jest za późno. Niezależnie od wieku, czyszczenie przestrzeni między zębami bardzo korzystnie wpływa na stan Twoich zębów i dziąseł, co zauważysz od razu. Im prędzej zaczniesz, tym lepiej.

Czyszczenie przestrzeni między zębami sprawia, iż czujesz, że Twoje zęby są czyste, ponieważ nić dentystyczna czyści miejsca, do których nie dotrze żadna szczoteczka. Użycie nici pozwoli Ci utrzymać świeży oddech i może zatrzymać rozwój chorób dziąseł.

Jaki typ nici jest najlepszy?

Obecnie dostępnych jest wiele różnych typów nici i wszystkie zaprojektowano po to, by można było nimi dotrzeć w miejsca między zębami i poniżej linii dziąseł a także usunąć z nich płytkę nazębną. Najważniejsze jest to, by znaleźć nić, która będzie dla Ciebie wygodna i łatwa w użyciu.

Niektóre z najnowszych nici, jak miedzy innymi Oral-B SatinFloss®, zaprojektowano tak, aby były łatwiejsze w użyciu. Nić ta jest odporna na strzępienie i łatwo wsuwa się między zęby. SatinFloss jest dostępna w świeżym miętowym smaku, który sprawia, iż w ustach pozostaje wspaniałe uczucie świeżości i czystości. SatinFloss jest najczęściej wybieraną nicią dentystyczną wśród polskich stomatologów.1

Czy istnieją specjalistyczne nici dentystyczne?

Obecnie dostępnych jest wiele różnych typów nici i wszystkie zaprojektowano po to, by można było nimi dotrzeć w miejsca między zębami i poniżej linii i usunąć z nich płytkę nazębną. Najważniejsze, by znaleźć nić, która będzie dla Ciebie wygodna i łatwa w użyciu.

Przestrzenie między moimi zębami są dosyć szerokie. Czy nadal muszę je czyścić nicią dentystyczną?

Nawet jeśli Twoje zęby nie przylegają ściśle do siebie, to płytka nazębna nadal gromadzi się między nimi oraz poniżej linii dziąseł, czyli tam, gdzie nie dotrze Twoja szczoteczka. Poza używaniem nici dentystycznej, Twój dentysta lub higienistka może zalecić Ci czyszczenie zębów specjalną szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka taka posiada bardzo małą stożkowatą lub cylindryczną końcówkę z cienkimi włóknami, idealnie nadającą się do usuwania płytki nazębnej z szerszych przestrzeni między zębami.

Czy istnieją inne metody czyszczenia przestrzeni między zębami?

Oprócz nici dentystycznej, dostępne są inne produkty służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Poproś dentystę lub higienistkę o pomoc w wyborze odpowiedniego dla Ciebie produktu. Ich opinia będzie zależeć od kilku czynników:

szerokości przestrzeni między Twoimi zębami

posiadania aparatu ortodontycznego lub uzupełnień protetycznych takich, jak mosty

obecności implantów lub od tego, czy przechodziłeś niedawno zabiegi chirurgiczne dziąseł

umiejętności posługiwania się nicią dentystyczną.

Szczoteczki Interdental - miedzyzębowe

W przypadku potrzeby czyszczenia większych przestrzeni między zębami, aparatów ortodontycznych, mostów lub implantów, pomocna może okazać się szczoteczka Interdental. Posiada ona bardzo małą stożkowatą lub cylindryczną końcówkę z cienkimi włóknami.

Szczoteczka np. Oral-B Interdental jest dostępna w zestawie z dwoma wymiennymi końcówkami. Należy je wymieniać, gdy widoczne będzie zużycie na włóknach. Do szczoteczki możesz również dokupić dodatkowy zestaw końcówek. Dla osób z nadwrażliwymi zębami, dostępne są końcówki miękkie, które zapewniają wyjątkowo łagodne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka Oral-B Interdental jest również dostępna w wersji mini, która idealnie nadaje się do używania poza domem i zmieści się w każdej torebce lub w kieszeni.

Końcówki Interspace (do szczoteczek elektrycznych)

Istnieją także specjalne końcówki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych szczoteczką elektryczną. Wymienne końcówki Oral-B Interspace (Power Tip®) pasują do wszystkich modeli szczoteczek elektrycznych także Oral-B, z wyjątkiem CrossAction® Power.

Irygatory

Irygator usuwa płytkę nazębną przy wykorzystaniu strumienia znajdującej się pod ciśnieniem wody. Irygator oferuje możliwość regulacji ciśnienia przy czyszczeniu szczególnie wrażliwych miejsc oraz posiada duży zbiornik na wodę, którego pojemność pozwala na oczyszczenie całej jamy ustnej. Irygatora można używać nie tylko z wodą, ale również z płynem do płukania jamy ustnej.

Kiedy dzieci powinny zacząć używać nici dentystycznej?

Skonsultuj się ze swoim dentystą, choć w praktyce przyjęło się, że nici dentystycznej używamy, gdy dwa zęby przylegają do siebie. U dzieci zwykle dotyczy to najpierw tylnych zębów. Na początek to Ty będziesz więc czyścić ich zęby nicią, ale z czasem będą musiały same nauczyć się jej używać.

Czujesz potrzebę wizyty u stomatologa w Białymstoku? Szukasz dobrego i doświadczonego specjalisty? Sprawdź ofertę naszego gabinetu stomatologicznego! Oferujemy szeroki zakres usług, a Wasz dobry stomatolog w Białymstoku to gwarancja bezpiecznych i skutecznych zabiegów.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny