Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Suchość w jamie ustnej może zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Przyczyną suchości mogą być niektóre choroby i leki...

Xerostomia (suchość jamy ustnej)

Czym jest?

Xerostomia (kserostomia), znana bardziej jako suchość jamy ustnej sama w sobie nie jest chorobą. Jest raczej objawem wielu różnych chorób i stanów.

Stany te powodować mogą spowolnienie lub zatrzymanie procesu wytwarzania śliny.

Ślina nawilża jamę ustną, pomaga w przełykaniu i smakowaiu jedzenia.

Usuwa rówież resztki jedzenia i kamień nazębny.

Pomaga także neutralizować kwasy w jamie ustnej, które mogłyby uszkadzać zębinę.

Gdy twój organizm produkuje mniej śliny, twoje zęby i dziąsła stają się bardziej zagrożone próchnicą.

Ludzie cierpiący na xerostomię są również bardziej narażeni na choroby dotykające miękkich tkanek jamy ustnej jak np. Infekcje drożdżowe.

Dodatkowo twoja dieta ulegnie zmianie, gdyż nie pozwala ci smakować jedzenia tak jak normalnie.

Xerostomia (suchość jamy ustnej) może pojawić się z różnych powodów. Najczęstszymi powodami są:

- Skutki uboczne leków. Setki lekarstw mogą wywołać objaw suchości jamy ustnej. Zaliczają się do nich leki przeciwbólowe, leki na depresję, leki na objawy przeziębienia i alergię. Są one najczęstszą przyczyną występowania xerostomii. Starsi ludzie nierzadko biorą wiele leków, wliczając te, które zwykle skutkują suchością w ustach i z tego powodu dolegliwość ta dotyka ich najczęściej.

- Powikłanie różnych chorób i infekcji - kilka chorób powiązanych jest z suchością w ustach. Należą do nich między innymi cukrzyca, anemia (niedokrwistość), mukowiscydoza, reumatoidalne zapalenie stawów, wysokie ciśnienie krwi i zarażenie wirusem HIV. Xerostomia pojawia się również przy zespole Sjogrena. Choroba ta sprawia, że przeciwciała organizmu atakują gruczoły śliniankowe i gruczoły łzowe. Niektóre infekcje wirusowe jak na przykład świnka również wpływają na produkcję śliny i wywołują xerostomię.

- Odwodnienie - każdy stan, który prowadzi do utraty płynów ustrojowych może wywołać xerostomię. Stany te to między innymi gorączka, nadmierne pocenie się, wymiotowanie, biegunka, utrata krwi lub wody przez skórę po oparzeniu.

- Radioterapia - xerostomia jest częstym skutkiem ubocznym radioterapii używanej do leczenia raka głowy i szyji.

- Chirurgiczne usuwanie gruczołów śliniankowych - jeśli wytworzy się kamień w gruczole śliniankowym, może być potrzebne chirurgiczne usuwanie gruczołów.

Objawy

Chociaż xerostomia (suchość w jamie ustnej) jest objawem, występuje często razem z innych objawami.

Niektóre z nich to:

- Częste uczucie pragnienia

- Uczucie palenia lub mrowienia, zwykle na języku

- Czerwony, cierpki/bolesny język

- Owrzodzenie jamy ustnej lub kącików ust

- Problemy z połykaniem

- Problemy ze smakiem

- Ból gardła i chrypa

- Nieświeży oddech

- Problemy z mówieniem

- Suche kanały nosowe

- Suche, popękane usta

- Większe zagrożenie problemami stomatologicznymi jak próchnica i

choroba przyzębia

- Problemy z noszeniem protez zębowych

- Powtarzające się infekcje drożdżowe jamy ustnej.

Diagnoza

Xerostomia (suchość w ustach) jest objawem, nie chorobą. Powiedz swojemu dentyście lub higieniście o swojej przypadłości. Specjlista zapyta cię o historię medyczną i objawy. Zapyta jakie brałeś leki; wliczają się w nie te na receptę, te dostępne bez oraz preparaty ziołowe. Dentysta przebada twoją jamę ustną. Spawdzi on przpeływ śliny, poszuka pęknięć, wrzodów, próchnicy i chorób dziąseł.

Przewidywany czas trwania

Objawy xerostomii (suchość w ustach) mogą być leczone. Jednak stan ten utrzymuje się dopóki nie zostanie usunięta jego przyczyna (leki, choroby, odwodnienie). Jeśli gruczoły ślinowe były usunięte lub uszkodzone stan

ten może być permanentny. Radioterapia używana do leczenia raka głowy lub szyi rówież może permanentnie wpłynąć na to jak działają gruczoły śliniankowe.

Zapobieganie

By zapobiec suchości jamy ustnej, w miarę możliwości unikaj rzeczy, które ją powodują. Twój lekarz może przepisać ci inny lek, jeśli ten używany obecnie powoduje ten stan. Możesz także podjąć kroki by zapobiec lub zająć się objawami xerostomii.

Leczenie

Leczenie xerostomii skupia się na trzech obszarach:

- Zmniejszanie objawów

- Zapobieganie próchnicy

- Zwiększenie przepływu śliny, jeśli jest taka możliwość

Lekarz zaleci ci byś dbał o higienę jamy ustnej. Znaczy to, że musisz poprawnie myć zęby i poprawnie używać nici dentystycznej. Powinieneś również odwiedzać swojego dentystę regularnie. W gabinecie dentystycznym dentysta lub higienista regularnie stosował będzie fluor na twoje zęby. Twój lekarz może współpracować z twoim dentystą by zająć się twoim stanem.

Leczenie zależy od tego ciężki jest twój problem i co go powoduje.

Leczenie fluorem może być stosowane by zapobiec próchnicy. Sztuczna ślina jest dostępna w aptekach jako płukanka, w postaci spreju lub żelu. W zależności od twojego stanu medycznego i diagnozy doktor może przepisać ci lek, który powoduje uwolnienie więcej śliny.

By ograniczyć objawy, spróbuj następujących metod:

- Pij często wodę by utrzymywać wilgotność jamy ustnej. Miej wodę zawsze ze sobą. Łykaj w ciągu dnia. Trzymaj butelkę koło łóżka w nocy.

- Ssij bezcukrowe słodycze lub kostki lodu. Niektórzy lekarze uważają, że słodycze zawierające cukier powodują próchnicę w równym stopniu co suchość w ustach.

- Jeśli żujesz gumę, kupuj tą bez cukru.

- Używaj zakupionego w aptece nawilżacza doustnego lub substytutu śliny.

- Przepłukuj jamę ustną preparatami nie zawierającymi alkoholu.

- Unikaj słonych, suchych potraw (krakersy, ciastka, tosty) i jedzenia oraz napojów zawierających duże ilości cukru.

- Unikaj alkoholu i kofeiny. Powodują one utratę wody poprzez częste potrzeby oddawania moczu.

- Unikaj palenia.

- By zminimalizować podrażnienie suchych tkanek, używaj nawilżacza na ustach i używaj miękkiej szczoteczki do zębów i dziąseł.

Kiedy skontaktować się ze specjalistą

Objawy suchości jamy ustnej mogą znacząco się różnić. Tylko twój lekarz lub dentysta może naprawdę zbadać czy cierpisz na xerostomię. Jeśli wyczuwasz u siebie jej objawy, skonsultuj się z dentystą. Próchnica może bardzo szybko się pojawić w przypadku suchości jamy ustnej nawet jeśli wcześniej nie miałes żadnych problemów stomatologicznych. Jeśli musisz bardzo często pić wodę i potrzebujesz płynów by połykać suche pokarmy, powinieneś skonsultować to z dentystą.

Rokowania

Dzięki właściwemu leczeniu, większość pacjentów dotkniętych suchością jamy ustnej może odzyskać komfort oraz możliwość mówienia, i smakowania. Zachowując odpowiednią higienę, osoby cierpiące na xerostomię mogą ograniczyć problemy stomatologiczne związane z suchością w ustach.

Masz problem z zębami? Szukasz dobrego dentysty w Białymstoku? Sprawdź nasz cennik i dowiedz się, jak możesz skorzystać z usług naszego specjalisty! U nas znajdziesz najlepszych dentystów w Białymstoku w konkurencyjnych cenach, lub jeśli nie będziemy w stanie pomóc przekierujemy do innego specjalisty!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny