Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Kontrola bólu - parę informacji na temat bezbolesnych zabiegów

Wielu ludzi odczuwa strach przed spotkaniem z dentystą. Niepokój przed wizytą u dentysty możne być spowodowany przez strach przed zastrzykami, niektórzy pacjenci boją się odgłosu wiertarki stomatologicznej, albo nawet widoku instrumentów dentystycznych, dziwnych, ostrych i wyglądających groźnie. Większość stomatologów oferuje sposoby, aby pomóc Ci się odprężyć i zrelaksować. Możesz słuchać muzyki przez słuchawki albo oglądać filmy.

Wielu pacjentów niepokoi się przed wizytą u stomatologa, ponieważ boją się panicznie bólu. W dawnych czasach, strach przed dentystą miał sens. Nie było żadnych środków znieczulających. Gdy pacjent potrzebował znieczulenia, on albo ona dostawał po prostu po głowie i był dosłownie "znokautowany", później zaczęto stosować mniej drastyczne metody, które obejmowały opium, wilczą jagodę i alkohol. Niestety leczenie musiało być ekspresowe ponieważ "leki" przestawały szybko działać.

Obecnie, nikt nie powinien kojarzyć bólu z gabinetem dentystycznym. Dostępnych jest wiele środków uspokajających, znieczulających i typów znieczulenia. Teraz jest więcej sposobów aby leczyć bezboleśnie niż kiedykolwiek przedtem. Obecnie można nawet uniknąć podawania znieczulenia w zastrzykach i kłucia pacjentów. Dentyści mają do dyspozycji żele znieczulające oraz znieczulenia wykorzystujące bezigłowe metody podawania a także komputerowe systemy dozowania i podawania znieczulenia.

Miejscowe środki znieczulające powodują, że leczenie jest bezbolesne. Jako znieczulenie miejscowe, stosuje się obecnie najczęściej lidokainę albo karbokainę. Przed wielu laty, najpopularniejszym środkiem znieczulenia miejscowego była nowokaina. Ta nazwa jest często używana przez dentystów i pacjentów jako nazwa ogólna dla wszystkich miejscowych środków znieczulających podawanych w injekcji (zastrzyku).

Najnowsze metody, takie jak znieczulenia elektroniczne, pozwalają całkowicie pozbyć się igieł i zastrzyków. Polega to na tym, że elektrody wysyłają słabe impulsy elektryczne znoszące przewodnictwo nerwów czuciowych odpowiedzialnych za przesyłanie uczucia bólu do mózgu. Zazwyczaj Twój dentysta upewni się przed rozpoczęciem zabiegu, że znieczulenie zadziałało, testując zdrętwiałą okolicę. Zawsze mów swojemu stomatologowi, jeśli nie masz pewności, że znieczulenie skutkuje, albo czujesz, że niedługo przestanie działać. Mów także dentyście zawsze gdy jest Ci niewygodnie, lub gdy chcesz zrobić przerwę w zabiegu.

Umów się z dentystą na sygnał ostrzegawczy (taki jak podniesiony palec albo ręka), aby móc dać znać twojemu lekarzowi jeśli czujesz jakikolwiek ból albo niewygodę, albo gdy chcesz cholowej przerwy.

Znieczulenie miejscowe może czasami powodować efekty uboczne takie jak drętwienie części Twojej twarzy. Gdy Twój dentysta poda znieczulenie w Twoje dziąsło od strony podniebienia lub/i od strony policzka to takie znieczulenie nazywamy nasiękowym.

Lignokaina (lidokaina) jest najczęściej stosowanym środkiem w znieczuleniu miejscowym, używanym w gabinecie stomatologicznym. Środków stosowanych do znieczulenia miejscowego jest dużo więcej. Nazwy wszystkich z nich kończą się na "-ina". Wielu ludzi uważa, nowokainę za klasyczny środek znieczulający. Ale Novokaina w rzeczywistości nie jest już używana. Inne leki powodują dłuższe znieczulenie i działają lepiej od Nowokainy. Nowsze znieczulenia powodują też mniej efektów ubocznych oraz są bezpieczniejsze i rzadziej powodują reakcje alergiczne.

W gabinecie dentystycznym stosowane są dwie metody znieczulenia miejscowego. Znieczulenie przewodowe - środek znieczulający podaje się w okolicę nerwu przewodzącego odczucia bólowe do mózgu, powoduje drętwienie - znieczulenie całego regionu unerwionego przez ten nerw najczęściej jest to jedna połowa Twojej żuchwy (szczęki dolnej). Znieczulenie nasiękowe - powoduje znieczulenie mniejszego obszaru. Znieczula okolicę w pobliżu podania znieczulenia - najczęściej stosowany w przypadku zębów górnych.

W przypadku leczenia stomatologicznego wystarcza znieczulenie miejscowe. Twój dentysta osuszy lub wytrze gazikiem okolicę podania znieczulenia. Wielu stomatologów nakłada także w tym momencie żel znieczulający powodujący drętwienie błony śluzowej, tak aby wkłucie igły nie było odczuwalne (znieczulenie przed znieczuleniem).

W następnym kroku lekarz wolno wstrzyknie miejscowy środek znieczulający. Większość pacjentów nie czuje igły. W naszym gabinecie znieczulamy najcieńszymi igłami dostępnymi na rynku - takimi samymi których używają parę razy dziennie chorzy na cukrzycę w celu wstrzyknięcia insuliny. Niewielki ból odczuwany czasami przez pacjenta nie jest spowodowany wkłuciem igły a środkiem znieczulającym podawanym do tkanek, dlatego ważne aby znieczulenie podawać bardzo wolno, wtedy nie ma żadnego uczucia bólu.

Znieczulenie miejscowe może trwać do kilku godzin. Po wizycie u stomatologa, możesz mieć problem z wyraźnym mówieniem, jedzeniem i piciem przez słomkę. Uważaj, aby nie ugryźć się w znieczulony policzek, lub wargę. Możesz skaleczyć się bez uświadamiania sobie tego. Zimą, otul twarz szalikiem aby nie odmrozić zdrętwiałego obszaru (do środków znieczulających dodawane są środki powodujące zwężenie naczyń, aby znieczulenie nie zostało szybko wypłukane przez krew przepływającą przez tkanki i dłużej działało, ale znieczulona okolica przez to jest mniej ukrwiona i podatna na odmrożenia).

Powikłania po znieczuleniu w gabinecie stomatologicznym są bardzo rzadkie. Czasami po znieczuleniu powstaje krwiak, jest to wypełnione krwią nabrzmienie. Krwiak zdarzyć się może, gdy igła uszkodzi małe naczynie krwionośne.

Znieczulenie przewodowe, może powodować drętwienie okolic poza jamą ustną. Czasami drętwieje powieka lub warga, ustępuje to gdy znieczulenie przestaje działać.

Jeśli nie będziesz w stanie mrugnąć, postaraj się mieć oko zamknięte aż znieczulenie przestanie działać. Znieczulenie zazwyczaj trwa do godziny. W przypadku znieczuleń ze środkiem obkurczającym naczynia, Twoje serce może bić szybciej. Trwa to minutę lub dwie, powiedz swojemu dentyście jeśli poczujesz coś takiego, lub jeśli wcześniej Ci się to przytrafiło.

W bardzo rzadkich przypadkach, igła może uszkodzić nerw. Prowadzić to może do zdrętwienia i bólu utrzymującego się przez kilka tygodni lub miesięcy. Najlepszym lekarstwem na regenerację uszkodzonego nerwu jest czas.

Reakcje alergiczne po podaniu środka znieczulającego są niezwykle rzadkie, Koniecznie powiedz swojemu dentyście o wszystkich lekach, które przyjmujesz. Wymień wszystkie lekarstwa, także te sprzedawane bez recepty, a także zioła i witaminy, które stosujesz. Zgłoś swojemu stomatologowi wszystkie przypadki reakcji uczuleniowych - nawet tych drobnych po przyjętych lekach. Lekarz będzie wiedział, które leki przyjmowane przez Ciebie mogą wejść w reakcje ze środkiem znieczulającym.

Czujesz się zagubiony, szukając dobrego dentysty w Białymstoku, który specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej? Skontaktuj się z nami! Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewnią Ci profesjonalną opiekę dentystyczną i najlepsze usługi w zakresie chirurgii stomatologicznej.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny