Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

Porcelana dentystyczna
Porcelana dentystyczna jest produkowana w postaci proszku. Po podgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury w specjalnym piecu, łączy się ona w jednorodną masę. Proces podgrzewania nazywa się wypiekaniem. Po ostygnięciu masa jest twarda i gęsta. Materiał ten produkowany jest w różnych odcieniach, aby jak najlepiej dopasować się do większości kolorów zębów. Wypiekana porcelana ma przezierność podobną do szkliwa zębów, dzięki czemu można z niej wykonywać korony porcelanowe, licówki i wkłady o bardzo przyjemnym wyglądzie. Składniki porcelany obejmują skaleń, kaolin, krzemionkę w postaci kwarcu, materiały, które działają jako topniki obniżające temperaturę topnienia, tlenek metalu i substancje wiążące. Porcelany dzielą się na wysoko-, średnio- i niskotopliwe, w zależności od temperatury, w której zachodzi proces stapiania.
Porcelany wysokotopliwe.
Porcelany wysokotopliwe topią się w temperaturze 2400o Fahrenheita lub wyższej. Stosuje się je do produkcji pełnych koron porcelanowych (koron pełnoceramicznych).
Porcelany średniotopliwe.
Porcelany średnio topliwe topią się w temperaturze od 2 000 do 2 400o Fahrenheita. Stosuje się je do produkcji wkładów, koron, licówek i mostów.
Porcelany niskotopliwe.
Porcelany niskotopliwe topią się w temperaturze od 1600 do 2000o Fahrenheita. Stosuje się je głównie do korekty lub modyfikacji konturów wcześniej wypalonych uzupełnień porcelanowych o wysokim lub średnim stopniu wtopienia.