Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Periodontologia, usuwanie kamienia, piaskowanie - dowiedz się więcej o paradontozie i sposobach zapobiegania i leczenia tej choroby

Periodontologia (paradontologia) to dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł (przyzębia). Wśród nich najbardziej rozpowszechnioną jest paradontoza. Termin „paradontoza” obejmuje przewlekłe procesy zapalne dziąseł i tkanek głębiej położonych (kości i aparatu zawieszeniowego zęba - ozębnej). Główną przyczyną powstawania tej dolegliwości jest nagromadzenie się na zębach, dziąsłach i wypełnieniach protetycznych uwapnionej płytki nazębnej zwanej popularnie kamieniem. W efekcie tkanki mocujące zęby ulegają uszkodzeniu, odsłaniają się szyjki zębowe, zaś zęby, dosyć luźno osadzone, mogą samoczynnie wypadać.

Periodontologia

Postępowanie w przypadku rozpoznania paradontozy zależy od zmian, jakie choroba zdążyła poczynić w jamie ustnej. W naszej praktyce stomatologicznej dysponujemy całą gamą metod terapeutycznych, począwszy od usunięcia kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, aż po odtworzenie zniszczonych tkanek nowoczesnymi preparatami stomatologicznymi.

Zdrowy i piękny uśmiech to również zdrowe dziąsła (nie tylko białe ale także różowe). Objawy takie jak: odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, wydłużanie się koron zębów, powstawanie szpar między zębami, przemieszczanie się zębów, rozchwianie czy nawet ich utrata, nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł świadczą o chorobie dziąseł i innych tkanek otaczających zęby - paradontozie (periodontitis).

We wszystkich wyżej wymienionych problemach z pomocą przychodzi dziedzina stomatologii zwana periodontologią. Dziedzina ta dysponuje całą gamą metod leczniczych, jednak niezależnie od postaci choroby i jej zaawansowania, główną rolę w procesie leczniczym zawsze odgrywa higiena jamy ustnej. W naszej praktyce dentystycznej w Białymstoku, każdemu pacjentowi zgłaszającemu się z objawami choroby przyzębia zapewniamy kompleksową opiekę, opartą na rzetelnej wiedzy i zastosowaniu nowoczesnych metod terapeutycznych. W naszym gabinecie dentystycznym lekarze specjaliści pomagają rozpoznać i leczyć paradontozę.

INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ

Instruktaż higieny jamy ustnej obejmuje podanie szczegółowych informacji odnośnie sposobów właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania pacjenta, lekarz dentysta dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych. Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz stomatolog doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. W ramach wizyty instruktażowej pacjent w naszej praktyce dentystycznej w Białymstoku może uzyskać również porady dietetyczne i dotyczące profilaktyki fluorkowej.

SKALING NADDZIĄSŁOWY

Skaling naddziąsłowy jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego), gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane w naszym gabinecie dentystycznym przez stomatologa skalery są najnowszej generacji, pozwalają na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe (nasiękowe). Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni (polishing). Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.

Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych lub innych preparatów zawierających fluor, np. pianki. Ma to na celu:

* zabezpieczenie zębów przed próchnicą;

* zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych.

SKALING PODDZIĄSŁOWY

Zabieg skalingu poddziasłowego stosowany jest w przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle przeprowadzany jest łącznie ze skalingiem naddziąsłowym. Zastosowanie znajdują tu zarówno skalery ultradźwiękowe, jak i narzędzia ręczne tzw. kirety. U szczególnie wrażliwych pacjentów stosowane jest są preparaty znieczulające. Końcowym elementem zabiegu jest wygładzenie, polerowanie powierzchni korzenia (root planing) i nałożenie lakieru fluorkowego.

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie to zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębowych powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe tzw. "piaskarki" - wyrzucające cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem (odpowiednio skalibrowanej sody), skutecznie likwidujące osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. Na zakończenie czyszczenia zębów warto poddać się fluoryzacji. Piaskowanie to zabieg bezpieczny, niewskazany tylko w przypadku ostrych stanów zapalnych dziąseł.

Zabieg płatowy:

Zabieg płatowy należy do zabiegów chirurgicznych. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie bezpośredniego wglądu na odsłonięte korzenie zębów i uwidocznienie tkanki kostnej w kieszonkach podzebodołowych, powstałych w wyniku pionowego zaniku kości podczas przebiegu periodontitis. Dzięki temu można bardzo dokładnie oczyścić wcześniej niewidoczne tkanki, jak również zaaplikować leki lub wykonywać inne zabiegi- np. regeneracyjne z użyciem błon zaporowych.

Sam zabieg płatowy rozpoczyna się od wytworzenia płata- pełnej grubości- śluzówkowo- okostnowego, lub rozszczepionego- śluzówkowego- w zależności od modyfikacji techniki, który odseparowuje się po obu stronach wyrostka zębodołowego. Wykonuje się 2 rodzaje cięć- poziome- wzdłuż girlandy dziąsłowej, poniżej jej brzegu, oddalone na ok 1-2mm, oraz dwóch ciec pionowych- uwalniających płat, przebiegających lekko rozbieżnie w stosunku do cięcia poziomego ( trapezowaty kształt płata ma zapewnić jego lepsze ukrwienie a także zmniejsza napięcie powstałe podczas procesu gojenia i bliznowacenia rany ).

Po preparacji płata wykonuje się kiretaż kieszonek podzębodołowych, powierzchni korzenia/ furkacji oraz polerowanie kieretą Gracey powierzchni korzeni. Po przepłukaniu roztworem soli fizjologicznej, reponuje się płat i umocowuje się szwami pętlowymi międzyzębowymi.

Odmiana operacji płatowej jest technika wg Wildmana, tzw. Acess Flap, czyli uzyskanie dostępu tylko od grzbietowej strony wyrostka, umożliwiające oczyszczenie kieszonki z ziarniny zapalnej jak również wprowadzenie materiałów wszczepowych lub błon zaporowych.

Po zabiegu bardzo ważnym elementem warunkującym jego powodzenie, jest opieka nad pacjentem, poczynając od badań i wizyt kontrolnych, przez proces jego higienizacji aż po stosowanie odpowiednich leków. Zaleca się nie szczotkowanie miejsca zabiegowego przez okres kilku dni. Pomocne przy zachowaniu higieny w tych krytycznych dniach mogą okazać się płukanki chlorheksydynowe, używane 3 razy dziennie przez okres 2 tygodni od zabiegu. Po siedmiu dniach, gdy zdjęte zostaną szwy, można delikatnie oczyszczać miejsce zabiegowe używając jednej z metod wibracyjnych szczotkowania zębów.

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikanie spożywania twardych pokarmów- należy stosować dietę papkowatą, nie powinno się też spożywać gorących pokarmów i napojów, należy też zaprzestać palenia papierosów, gdyż zmniejsza to rewaskularyzacje i utrudnia gojenie rany.

Jeśli szukasz profesjonalnej stomatologii zachowawczej w Białymstoku, to dobrze trafiłeś! Oferujemy wysokiej jakości usługi stomatologiczne, które mają na celu zachowanie pięknego uśmiechu i zdrowych zębów. Nasi doświadczeni stomatolodzy są w stanie zaoferować Ci najlepsze usługi stomatologiczne, które pomogą Ci utrzymać zęby w doskonałym stanie. Skorzystaj z naszej stomatologii zachowawczej w Białymstoku i ciesz się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny