Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Dowiedz się jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak można im zapobiegać.

Nieświeży oddech - halitosis - halitoza

Co To Jest nieświeży oddech?

Nieświeży oddech jest to niemiła woń z Twoich ust. Przypadłości ta zwana jest często cuchnącym oddechem. Nieprzyjemny zapach może występować od czasu do czasu, albo też może długo się utrzymywać, w zależności od przyczyn.

W Twoich ustach mieszkają miliony bakterii, szczególnie na tylnej powierzchni języka. W większości przypadków to te bakterie, są przyczyną nieświeżego oddechu. Usta to ciepłe, wilgotne środowisko, idealne dla wzrostu koloni bakterii.

Jest kilka typów nieświeżego oddechu, które mogą być klasyfikowane jako dość normalne, fizjologiczne zjawisko. Nie są zwykle objawami zmian chorobowych. Jednym z przykładów może być "poranny oddech." To zjawisko powodowane jest zmianami w Twoich ustach podczas zachodzącymi podczas snu. W ciągu dnia, ślina zmywa resztki jedzenia i niemiłe zapachy z Twojej jamy ustnej. Organizm wydziela mniej śliny wieczorem. Twoje usta wysychają co powoduje, że obumarłe komórki i resztki pokarmu przyklejają się na Twoim języku i na wewnętrznej powierzchni Twoich policzków. Bakterie wykorzystują tą substancję jako pożywkę, w wyniku rozkładu substancji organicznych wytwarzają się związki chemiczne o niemiłym zapachu.

Inne przyczyny występowania nieświeżego oddechu to:

* Zła higiena jamy ustnej — niesystematyczne albo niewłaściwe szczotkowanie i czyszczenie nićmi dentystycznymi zębów, powoduje, że cząsteczki jedzenia , które są ulokowane między zębami fermentują, co prowadzi do rozwoju próchnicy zębów. Niedostateczna higiena jamy ustnej może prowadzić do zapaleń dziąseł oraz przyzębia (gingivitis i periodontitis), w przebiegu których także może występować nieświeży oddech.

* Infekcje w obrębie jamy ustnej — próchnica zębów, zęby z zainfekowaną i obumarłą miazgą, zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia

* Infekcje dróg oddechowych — zapalenia gardła, zapalenia zatok albo infekcje płuc

* Źródła zewnętrzne — Czosnek, cebula, kawa, palenie papierosów, żucie tytoniu. Palenie papierosów i picie kawy, herbaty i/lub czerwonego wina może być przyczyną powstawania osadu na Twoich zębach, który predysponuje do odkładania się płytki bakteryjnej.

* Suchość jamy ustnej (suchość ust) — może być spowodowana przez schorzenia gruczołów ślinowych, leki albo "oddychanie przez usta".

* Choroby ogólnoustrojowe — cukrzyca, choroby wątroby, choroby nerek , choroby płuc, choroby zatoki, choroba refluksowa i inne mogą być powodem nieświeżego oddechu.

* Choroby psychiczne — niektórzy pacjenci twierdzą, że mają nieświeży oddech, ale jest to odczucie subiektywne, ponieważ inni przebywający z nimi nie zauważają tego. Jest to określane terminem "pseudohalitosis."

Objawy

Nie wszystkie osoby posiadające nieświeży oddech zdają sobie z tego sprawę. Jest to spowodowane tym że, komórki odbierające zapachy – komórki węchowe znajdujące się w nosie ostatecznie przyzwyczajają się do zapachu i przestają nas o nim informować. Inne osoby z naszego otoczenia mogą go zauważać i reagować przez odsuwanie się od ciebie w trakcie rozmowy, albo strojący niewybredne miny.

Inne objawy zależą od pierwotnej przyczyny nieświeżego oddechu:

* Infekcje w jamie ustnej — Symptomy zależą od typu infekcji. Niektóre z objawów to:

Zaczerwienione albo obrzmiałe dziąsła , które mogą łatwo krwawić, zwłaszcza w czasie szczotkowania zębów albo czyszczenia nicią dentystyczną

Ropa wydostająca się ze zniszczonych martwych zębów, albo kieszonki ropne (ropnie) w obrębie zęba  Rozchwiane zęby albo zmiany w utrzymaniu i dopasowaniu protez

Bolesne, otwarte owrzodzenia na języku albo dziąsłach lub błonie śluzowej policzków

Infekcje dróg oddechowych — niektóre objawy to:

Zapalenie gardła

Obrzmiałe węzły chłonne ("obrzmiałe gruczoły") w obrębie szyi

o Gorączka

o Zatkany nos

o Zielonkawa albo żółtawa wydzielina z nosa

o Kaszel , w czasie którego odkasłujemy wydzielinę (kaszel mokry)

Suchość w jamie ustnej — niektóre symptomy to:

o Trudności w połykaniu suchych kęsów jedzenia

o Trudności w mówieniu przez dłuższy czas z powodu suchości w jamie ustnej

o Palenie w ustach

o Duża ilość i częstość występowania ubytków próchnicowych

o Suchość oczu (w przebiegu choroby Sjögrena)

Choroby ogólnoustrojowe — objawy cukrzycy, choroby płuc, niewydolność nerek albo choroby wątroby

Rozpoznanie

Dentysta albo lekarz rodzinny powinien wykryć nieświeży oddech podczas wizyty kontrolnej. Czasami, na podstawie zapachu oddechu pacjenta można zasugerować prawdopodobną przyczynę jego powstawania. Na przykład, "owocowy" oddech może być znakiem niewyrównanej cukrzycy. Zapach amoniaku z ust, może wskazać na niewydolność nerek u pacjenta.

Twój dentysta przeanalizuje Twoją historię choroby oraz badania dodatkowe pod kątem przyczyn, które mogą spowodować nieświeży oddech, oraz pod katem leków , które mogą spowodować suchość w jamie ustnej. Twój dentysta wypyta Ciebie o Twoje nawyki żywieniowe, o używki (palenie papierosów, żucie tytoniu) i o subiektywne odczucia dotyczące nieświeżego oddechu. Zapyta się też kiedy po raz pierwszy i w jakich okolicznościach zauważono nieświeży oddech.

Twój dentysta zbada Twoje zęby, dziąsła, usta i gruczoły ślinowe, Twoją głowę i szyję i oceni oddech podczas oddychania przez nos oraz usta.

Jeśli po badaniu dentysta stwierdzi, że przyczyną nieświeżego oddechu jest choroba ogólnoustrojowa (cukrzyca, choroby nerek, płuc), skieruje Cię do twojego lekarza rodzinnego w celu leczenia choroby podstawowej. W zaawansowanych przypadkach zapalenia dziąseł lub zapalenia przyzębia , twój dentysta może zasugerować, leczenie u specjalisty periodontologa (specjalista stomatolog, zajmujący się schorzeniami przyzębia – dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej).

Jeżeli doktor podejrzewa infekcję płuc , cukrzycę, chorobę nerki , chorobę wątroby albo syndrom Sjögrena, powinien skierować Cię na badania dodatkowe. Typ badań i testów , które powinny być wykonane zależą od podejrzewanej choroby. Możesz dostać skierowanie na badania krwi, analizę moczu, zdjęcie Rentgenowskie klatki piersiowej albo zatok obocznych nosa, lub też inne badania.

Kiedy spodziewać się poprawy

Czas wyeliminowania nieświeżego oddechu zależy od jego przyczyny. Na przykład, kiedy problem wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, prawidłowe mycie zębów i języka z odpowiednią częstotliwością, spowoduje natychmiastową poprawę. Po kilku dniach regularnego szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną można odczuć dużą poprawę. Zapalenie dziąseł, ozębnej i ropień zęba wymaga szybkiej diagnozy przez Twojego dentystę i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Nieświeży oddech spowodowany przez przewlekłe zapalenie zatok może nawracać, zwłaszcza jeżeli zapalenie jest powodowane przez nieprawidłową budowę (anomalie) zatok.

Nieświeży oddech , który wynika z choroby ogólnoustrojowej, może być długoterminowym problemem. Pacjent musi być leczony i kontrolowany przez odpowiedniego lekarza specjalistę.

Zapobieganie

Nieświeży oddech powodowany złą higieną jamy ustnej można łatwo wyeliminować.

* Myj zęby, język, dziąsła po posiłkach i stosuj nici dentystyczne codziennie (przynajmniej raz dziennie). To jest najważniejszy czynnik jeżeli twój nieświeży oddech spowodowany jest przez czynniki związane z jamą ustną.

* Zapytaj się swojego dentystę czy nie należałoby dodatkowo stosować płynu do higieny jamy ustnej.

* Odwiedzaj lekarza dentystę regularnie (przynajmniej dwa razy w ciągu roku) w celu kontroli jamy ustnej oraz oczyszczania zębów z kamienia nazębnego i osadu.

W niektórych przypadkach picie dużych ilości wody może pomóc zwalczyć nieświeży oddech. Pij dużo wody codziennie by pomóc swojemu organizmowi produkować odpowiednie ilości śliny. Od czasu do czasu przepłucz, także usta wodą co pozwoli na wypłukanie resztek jedzenia zalegających między zębami. Żucie gum nie zawierających cukru, o miętowym smaku może pomóc w utrzymaniu świeżego oddechu, a także zapobiec odkładaniu się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Ale ostrożnie – trzeba mieć świadomość, że żucie dużych ilości gumy bez cukru z dodatkiem olejków miętowych , która zawiera sorbitol może powodować efekty uboczne, takie jak biegunka i wzdęcia, oraz wpływać niekorzystnie na mięśnie twarzy oraz staw skroniowo-żuchwowy.

Leczenie nieświeżego oddechu

Leczenie nieświeżego oddechu zależy od jego przyczyn.

Kiedy bezwzględnie zgłosić się do dentysty lub lekarza rodzinnego

Zgłoś się do twojego dentysty natychmiast jeżeli masz nieświeży oddech oraz rozchwiane zęby albo bolesne, obrzmiałe dziąsła , które łatwo krwawią. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem jeżeli masz nieświeży oddech oraz którykolwiek z następujących symptomów:

* Gorączka

* Zapalenie gardła

* Wydzielina śluzowa z nosogardła

* Żółta wydzielina z nosa

* Kaszel , któremu współtowarzyszy odkrztuszanie śluzu

Nawet jeżeli nie masz żadnych z tych objawów, odwiedź swojego dentystę albo lekarza jeżeli twój nieświeży oddech trwa dłużej niż tydzień mimo odpowiedniej diety i właściwej higieny jamy ustnej.

W pewnych przypadkach nieświeży oddech może być znakiem, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, refluks przełyku (GERD), przewlekłe zapalenie wątroby, lub nerek, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza i poinformować go o pojawieniu się nieświeżego oddechu.

Rokowanie

Możesz być posiadaczem świeżego oddechu jeżeli zastosujesz się do planu leczenia opracowanego przez twojego dentystę lub lekarza rodzinnego.

Zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu stomatologicznego w Białymstoku. Nasz profesjonalny zespół dentystów zapewnia usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie, aby zapewnić Ci zdrowy i piękny uśmiech. Stomatologia Białystok - sprawdź naszą ofertę i umów się na wizytę już dziś!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny