Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Licówki ceramiczne - porcelanowe - wykonane w laboratorium, to płytki, które są osadzane na wytrawionej powierzchni zęba.

Elekt estetyczny licówek ceramicznych jest wspaniały, ponieważ porcelana nie ulega przebarwieniu. Są droższe i trudniejsze do naprawy. Zabieg wymaga kilku wizyt w gabinecie – jest bardziej inwazyjny niż licówki kompozytowe – wymaga preparacji zęba na głębokość około jednego milimetra (grubość licówki).

Do czego służą licówki?

Zaletą tego typu prac jest mała utrata tkanek twardych zęba, naturalna transparencja, perfekcyjna estetyka oraz brak późniejszych przebarwień.

Licówki ceramiczne wykonuje się, po uprzednim częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu w gabinecie wycisku. Podczas następnej wizyty lekarz na trwałe cementuje je na zęby.

Dzięki licówkom możliwe jest pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie i nadanie im wymarzonego wyglądu.

Zalety licówek:

Licówki ceramiczne stanowią przede wszystkim atrakcyjną alternatywę dla koron pełnych ze względu na:

·Wyjątkową szczelność brzeżną

·Niewielki zakres preparacji twardych tkanek zęba

·Bardzo dobry efekt estetyczny

·Znaczną poprawę samopoczucia pacjentów po zakończonym leczeniu.

·Kompatybilność z tkankami przyzębia

·Dużą odporność na ścieranie

Wady licówek porcelanowych:

·Stosowanie wymaga doświadczenia od lekarza

·Trudności w dopasowaniu i cementowaniu licówki (uzupełnienie przed cementowaniem jest bardzo delikatne a jego wytrzymałość mechaniczna niewielka, łatwo o uszkodzenie na etapie przymierzania gotowych licówek)

·Brak możliwości naprawy

·Trudność w doborze koloru (należy uwzględnić zarówno kolor oszlifowanego zęba jak również cementu łączącego).

·Względy finansowe

Jaka jest procedura zakładania licówek ?

1. Przed każdym zabiegiem stomatologicznym jest wstępna konsultacja i badanie. Dzięki temu dentysta może zrozumieć twoje potrzeby i obawy. Podczas tej wizyty dentysta powinien wytłumaczyć ci przebieg leczenia, a także wstępnie oszacować jego koszty.

2. Przed wykonaniem licówek dentysta musi przygotować przednią powierzchnię zęba pod licówkę nadając jej odpowiedni kształt. Na początku podawane jest znieczulenie miejscowe, żeby zabieg szlifowania zęba był całkowicie bezbolesny.

3. Używając specjalnych narzędzi (wierteł stomatologicznych), niewielka ilość zewnętrznej powierzchni korony zęba jest usuwana. Ilość ta powinna odpowiadać grubości przyszłej licówki, która będzie nałożona na ząb w tym miejscu.

4. Następnie pobierany jest wycisk zębów. Masa o odpowiedniej gęstości jest wkładana do buzi na łyżce wyciskowej i przyciskana do zębów. W ten sposób powstaje odbitka twoich zębów, podobnie jak zostawia się ślad stopy na piasku.

5. Wycisk twoich zębów jest dalej przesyłany do pracowni stomatologicznej. Tam odlewany jest z niego model gipsowy, który służy jako kopia twoich zębów do przygotowania licówek. Cały ten proces może trwać od jednego do trzech tygodni.

6. W czasie jak czekasz na wytworzenie twoich licówek, dentysta może założyć ci tymczasowe licówki, które chronią oszlifowane zęby. Nie wszyscy dentyści oferują tymczasowe licówki.

7. Na kolejnej wizycie dentysta dopasowuje nowe licówki do twoich zębów. Na początku dentysta może tylko nałożyć licówki na twoje zęby, żeby zobaczyć jak wyglądają one w uśmiechu. Czasami może być potrzebne dodatkowe piłowanie lub odpowiednie dostosowanie licówki.

8. Następnie zewnętrzna powierzchnia zęba jest dokładnie oczyszczana i wytrawiana za pomocą specjalnego kwasowego żelu co powoduje powstanie szorstkości na powierzchni zęba i lepsze napłynięcie cementu dentystyczny.

9. Licówka jest finalnie cementowana do zęba. Przy pomocy specjalnej lampy cement stomatologiczny jest utwardzany i na stałe łączy licówkę z zewnętrzną powierzchnią zęba. Ewentualny nadmiar cementu jest odcinany i polerowany aby osiągnąć naturalny i estetyczny wygląd odbudowanego zęba.

Jaka jest trwałość licówek?

Tak czy inaczej każdą licówkę trzeba będzie wcześniej czy później wymienić na nową. Licówki porcelanowe zwykle wytrzymują od 5 do 10 lat, natomiast licówki kompozytowe wytrzymują 4 lub co najwyżej 5 lat.

Pomimo, że licówki są silnie cementowane do zęba, występują przypadki obluzowania i odpadnięcia licówki. W takich sytuacjach ważne jest, aby zachować taką licówkę i niezwłocznie skontaktować się ze swoim dentystą.

Żeby licówki przetrwały dłużej, ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej. Warto również regularnie odwiedzać dentystę.

Faktem jest, że metoda wykonywania licówek porcelanowych jest coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Pozwala w razie konieczności na ponowną ingerencję protetyczną. Staje się nieoceniona u osób młodych. Stanowi jeden z filarów stomatologii estetycznej, pozwala na osiągnięcie czasem wręcz spektakularnych efektów mimo niewielkiej preparacji tkanek twardych. Zapewne dzięki pojawiającym się coraz do nowocześniejszym materiałom stosowanym przy wykonywaniu licówek, lista wskazań do ich stosowania będzie się wydłużać.

Jeśli szukasz dobrego dentysty w Białymstoku, to jesteś we właściwym miejscu. Nasz zespół specjalistów stomatologicznych oferuje usługi wysokiej jakości, aby zapewnić Ci wyjątkowe doświadczenie i komfortowe leczenie. Z naszą pomocą, możesz mieć pewność, że znajdziesz najlepszego dentystę w Białymstoku, który zapewni Ci bezpieczną i skuteczną opiekę stomatologiczną.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny