Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Co to jest lęk i strach przed denystą?

Niektórzy ludzie przeklinają wizytę u dentysty. Chociaż większość zabiegów stomatologicznych nie jest bolesna, badanie stomatologiczne może wywoływać stres. Większość ludzi może żyć z pewnym niepokojem związanym z wizytą u dentysty. Jednak dla osób cierpiących na fobię stomatologiczną sama myśl o wizycie u dentysty jest przerażająca. W rzeczywistości mogą one być tak przerażone, że zrobią wszystko, aby uniknąć wizyty u dentysty.

Fobia to intensywny, nieuzasadniony strach. Ludzie mogą obawiać się określonej czynności, przedmiotu lub sytuacji. Osoby cierpiące na fobię stomatologiczną często odkładają rutynowe wizyty u dentysty na lata, a nawet dziesięciolecia. Aby jej uniknąć, będą znosić infekcje dziąseł (choroby przyzębia), ból, a nawet zepsute, nieestetyczne zęby.

Lęk i fobia stomatologiczna są niezwykle powszechne. Szacuje się, że od 9% do 15% ludzi unika wizyty u dentysty z powodu lęku i strachu. To około 30 do 40 milionów osób. Niektóre z objawów fobii dentystycznej obejmują:

Czujesz się spięty lub masz problemy ze snem w nocy przed wizytą u dentysty.Narastające zdenerwowanie podczas pobytu w poczekalni.Na myśl o wizycie u dentysty chce Ci się płakać. Widok narzędzi dentystycznych lub ubranego w fartuchy personelu w gabinecie stomatologicznym zwiększa niepokój.Na samą myśl o wizycie u dentysty robi Ci się niedobrze.Pacjent wpada w panikę lub ma problemy z oddychaniem, gdy podczas wizyty u dentysty do ust wkładane są różne przedmioty.Jeśli tak właśnie wygląda Twój przypadek, musisz powiedzieć dentyście o swoich odczuciach, obawach i lękach. Pomoże Ci on przezwyciężyć te uczucia poprzez zmianę sposobu leczenia. Możesz również zostać skierowany do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

LECZENIE

Niektóre przydatne metody leczenia i mechanizmy radzenia sobie z problemami to leki przeciwlękowe, terapia poznawczo-behawioralna, świadome uspokojenie, muzyka, akupunktura wysiłkowa i korzystanie z wirtualnej rzeczywistości.

Nowsze metody leczenia obejmują terapię ekspozycyjną, korzystanie ze smartfonów i aplikacji komputerowych. Pacjent jest odczulany poprzez wielokrotne wystawianie urządzenia na działanie szkodliwych bodźców. 36% osób, które nie chodziły regularnie do dentysty, twierdziło, że główną przyczyną był strach. Lęk przed dentystą częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. W jednym z badań 65,2% ankietowanych z lękiem stomatologicznym stanowiły kobiety.

Ludzie często używają słów "lęk" i "fobia", które oznaczają to samo, ale są one różne. Osoby z lękiem stomatologicznym będą miały poczucie niepokoju, gdy nadejdzie czas wizyty. Mają wyolbrzymione lub nieuzasadnione obawy i lęki. Fobia stomatologiczna jest poważniejszym schorzeniem. Jest to intensywny lęk lub strach. Osoby z fobią stomatologiczną nie są po prostu zaniepokojone. Są przerażone lub ogarnięte paniką.

Osoby cierpiące na fobię stomatologiczną są bardziej narażone na choroby dziąseł i wczesną utratę zębów. Unikanie dentysty może mieć również koszty emocjonalne. Przebarwione lub uszkodzone zęby mogą powodować poczucie niepewności i braku pewności siebie. Mogą oni mniej się uśmiechać lub częściowo zamykać usta podczas mówienia. Niektórzy ludzie mogą stać się tak zakłopotani tym, jak wyglądają ich zęby, że ich życie osobiste i zawodowe zaczyna na tym cierpieć. Często dochodzi do poważnej utraty poczucia własnej wartości.

Osoby cierpiące na fobię stomatologiczną mogą również cierpieć z powodu gorszego stanu zdrowia w ogóle, a nawet niższej średniej długości życia. Dzieje się tak, ponieważ zły stan zdrowia jamy ustnej okazał się być związany z niektórymi zagrażającymi życiu schorzeniami, takimi jak choroby serca i infekcje płuc.

Istnieją różne stopnie lęku i fobii stomatologicznej. W skrajnym przypadku osoba cierpiąca na fobię stomatologiczną może nigdy nie odwiedzić dentysty. Inni mogą zmusić się do pójścia na wizytę, ale mogą nie spać w nocy przed wizytą. Nierzadko zdarza się, że ludzie czują się chorzy - lub w niektórych przypadkach rzeczywiście chorują - gdy są w poczekalni.

Fobia stomatologiczna, podobnie jak inne zaburzenia psychiczne, może być leczona. Bez leczenia fobia stomatologiczna będzie się z czasem pogłębiać. Dzieje się tak częściowo dlatego, że stres emocjonalny może sprawić, że wizyty u dentysty staną się bardziej nieprzyjemne niż powinny.

PRZYCZYNY LĘKU I FOBII STOMATOLOGICZNEJ

Lęk i fobia stomatologiczna mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Jednak gdy specjaliści przeprowadzają wywiady z pacjentami, wyłania się kilka wspólnych tematów.

Ból - W badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród osób, które nie były u dentysty przez 12 miesięcy, 6% jako główny powód podało strach przed bólem. Strach przed bólem jest najczęstszy u osób dorosłych w wieku 24 lat i starszych. Może to wynikać z faktu, że ich pierwsze wizyty u dentysty miały miejsce przed wprowadzeniem wielu postępów w dziedzinie stomatologii "bezbolesnej". Osoby wyjątkowo spięte mają tendencję do odczuwania bólu na niższym poziomie niż inni ludzie. Mogą one potrzebować dodatkowego znieczulenia lub innych metod leczenia bólu. Mogą nawet rozwinąć się u nich problemy związane ze stresem w innych częściach ciała. Na przykład, mogą mieć bóle głowy lub sztywność mięśni w szyi lub plecach.

Poczucie bezradności i utraty kontroli - Wiele osób ma fobie związane z sytuacjami - takimi jak lot samolotem - w których czują, że nie mają nad nimi kontroli. Kiedy siedzą na fotelu dentystycznym, muszą pozostać w bezruchu. Mogą mieć poczucie, że nie widzą, co się dzieje, ani nie są w stanie przewidzieć, co może boleć. Powszechne jest poczucie bezradności i braku kontroli, co może wywoływać lęk.

Zażenowanie - Usta są intymną częścią ciała. Ludzie mogą czuć się zawstydzeni lub zażenowani, gdy ktoś obcy zagląda im do środka. Może to stanowić szczególny problem, jeśli osoby te są niepewne siebie z powodu wyglądu swoich zębów. Zabiegi stomatologiczne również wymagają fizycznej bliskości. Podczas leczenia twarz higienistki lub dentysty może znajdować się w odległości zaledwie kilku centymetrów. Może to powodować niepokój i dyskomfort.

Negatywne doświadczenia z przeszłości - każdy, kto doświadczył bólu lub dyskomfortu podczas poprzednich zabiegów stomatologicznych, prawdopodobnie będzie bardziej niespokojny następnym razem.

SYMPTOMY

Nie ma wyraźnej granicy, która oddzielałaby "normalny" lęk od fobii. Każdy ma swoje lęki i obawy i radzi sobie z nimi na różne sposoby. Jednak perspektywa leczenia stomatologicznego nie musi napawać Cię przerażeniem. Jeśli tak, to być może potrzebna jest pomoc w przezwyciężeniu lęku.

Niektóre z objawów fobii stomatologicznej obejmują:

Uczucie napięcia lub problemy ze snem w nocy przed badaniem stomatologicznym. Coraz większe zdenerwowanie podczas pobytu w poczekalni. Na myśl o wizycie u dentysty chce Ci się płakać. Widok narzędzi dentystycznych lub ubranego w fartuchy personelu w gabinecie stomatologicznym zwiększa niepokój. Na samą myśl o wizycie u dentysty robi Ci się niedobrze. Pacjent wpada w panikę lub ma problemy z oddychaniem, gdy podczas wizyty u dentysty do ust wkładane są przedmioty. Jeśli tak właśnie wygląda Twój przypadek, musisz powiedzieć dentyście o swoich odczuciach, obawach i lękach. Pomoże Ci on przezwyciężyć te uczucia poprzez zmianę sposobu leczenia. Możesz również zostać skierowany do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

Szukasz dobrego protetyka w Białymstoku? Poszukaj specjalisty, który oferuje wysokiej jakości usługi protetyczne i ma doświadczenie w leczeniu protetycznym. Znajdź protetyka, który ma dobre opinie i jest zaangażowany w zapewnianie najwyższej jakości opieki zdrowotnej. Sprawdź oferty lokalnych protetyków i porównaj ich ceny i usługi, aby znaleźć najlepszą ofertę dla Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz usługi protetycznej, czy tylko doradztwa, dobry protetyk w Białymstoku może pomóc Ci w osiągnięciu pożądanych rezultatów.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny