Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Leczenie zebów u dzieci - Wypełnienia w zębach mlecznych

Wypełnienia w zębach mlecznych

Kiedy dentyści mówią o odbudowie zęba, mają na myśli każdą procedurę, która przywraca zębom ich pierwotny kształt i funkcję. Wypełnienia i korony to najczęstsze sposoby, aby to zrobić.

Zęby mleczne i stałe u dzieci czasami wymagają odbudowy. Istnieje kilka powodów, dla których może to być konieczne:

Dziury lub ubytki w zębach (dentyści nazywają to próchnicą)Uraz - złamanie lub pęknięcie zębaSłaby rozwój zęba, który może być zbyt mały lub mieć niewłaściwy kształtPo leczeniu endodontycznym (pulpotomia lub leczenie kanałowe)Zmiana koloru

ODBUDOWA ZĘBÓW MLECZNYCH U DZIECIMoże Ci się wydawać, że nie ma potrzeby zakładania wypełnienia w zębie pierwotnym (mlecznym). W końcu w końcu wypadnie i zostanie zastąpiony przez ząb stały. Jednak zęby mleczne są ważne z kilku powodów:

Żucie pokarmuUmożliwiają normalny rozwój mowyUtrzymanie miejsca dla zębów stałychUstawianie zębów stałych w odpowiedniej pozycjiNależy również pamiętać, że próchnica zębów to infekcja. Jeżeli ząb mleczny jest dotknięty próchnicą, infekcja może rozprzestrzenić się na inne zęby, w tym na zęby dorosłe, które się rozwijają lub są już w jamie ustnej. Infekcja może również wpłynąć na ogólny stan zdrowia dziecka.

Ząb mleczny można odbudować za pomocą wypełnienia lub korony. Wybór jednej z nich zależy od tego, jak duża część zęba jest jeszcze zdrowa.

Jest bardziej prawdopodobne, że zęby mleczne będą wymagały korony niż zęby stałe, jeśli jest w nich dużo próchnicy. Wynika to częściowo z faktu, że zęby mleczne są mniejsze. Mają one również cieńsze warstwy szkliwa (zewnętrzna powierzchnia) i zębiny (warstwa pod szkliwem). Duże wypełnienia w zębach mlecznych zwykle nie wytrzymują tak długo jak korony. Na zęby mleczne nakłada się korony prefabrykowane. Gotowe korony mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym ze stali nierdzewnej. Jeśli preformowana korona jest umieszczana na przednim zębie, zazwyczaj ma powierzchnię w kolorze zęba, aby wyglądała bardziej naturalnie. Ząb mleczny z wypełnieniem lub koroną i tak wypadnie, gdy przyjdzie czas na pojawienie się zęba stałego.

ODBUDOWA ZĘBÓW STAŁYCH U DZIECIZęby stałe u dzieci są zazwyczaj wypełniane w taki sam sposób jak zęby stałe u dorosłych. Wykonanie i dopasowanie korony jest jednak nieco inne.

Do wczesnych lat młodzieńczych tylny ząb stały, który wymaga korony, jest zazwyczaj pokrywany prefabrykowaną koroną ze stali nierdzewnej. Niektórzy dentyści stosują obecnie również cyrkonowe korony porcelanowe (w kolorze zęba). Każdy z tych rodzajów koron może być założony podczas jednej wizyty. Korony dla dorosłych wymagają zazwyczaj dwóch wizyt.

WIĘCEJ O LECZENIU ZĘBÓW U DZIECI

Dla dzieci, u których występuje dużo ubytków, opracowano technikę zatrzymywania i zapobiegania im. Polega ona na zastosowaniu preparatu zwanego fluorkiem srebra Diamine Fluoride (SDF). Jeśli u dziecka występuje wiele ubytków, przed przystąpieniem do leczenia zębów należy zastosować leczenie powstrzymujące i zapobiegawcze, takie jak SDF. Ryzyko powstawania nowych ubytków pozostaje wysokie nawet po usunięciu próchnicy i założeniu nowych wypełnień w zębach. Dziecko, u którego występuje wiele ubytków, powinno zostać poddane dokładnemu badaniu klinicznemu, które obejmuje przegląd historii medycznej i historii przyjmowania leków oraz pełną ocenę sposobu odżywiania. Zindywidualizowane postępowanie mające na celu zapobieganie przyszłym ubytkom jest prowadzone przez zespół stomatologów. Zęby mogą być następnie skutecznie naprawione.

Poszukujesz dobrego dentysty w Białymstoku? Trafiłeś we właściwe miejsce! Nasza załoga dentystów oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych, od prostych zabiegów po zaawansowane procedury. Zapewniamy profesjonalną opiekę i wysokiej jakości usługi w przystępnych cenach. Zaufaj naszemu doświadczeniu i umów się na wizytę w naszym gabinecie dentystycznym w Białymstoku!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny