Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Takie czynniki jak: bakterie, cukry, podatność zębów i czas, jeśli zadziałają jednocześnie, powodują demineralizację i rozkład twardych tkanek zęba, powstaje ubytek próchnicowy.

W zależności od zaawansowania procesu, czy dotyczy powierzchniowych warstw zęba – plama próchnicowa, czy głębokich, powszechnie stosuje się następujące zabiegi:

- remineralizacja - w przypadku próchnicy początkowej (plamy próchnicowej) wciera się preparaty fluoru, które maja za zadanie utwardzić tkanki zęba

- opracowanie i wypełnienie ubytku - stosuje się przy próchnicy średniej, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, usuwa się zmienione próchnicowo tkanki zęba i ubytek ten wypełnia się estetycznym materiałem (najczęściej kompozytowym)

Piaskowanie, wybielanie oraz profesjonalne usuwanie złogów - skaling

Profesjonalne czyszczenie i polerowanie - jest najprostszą metodą usuwania przebarwień.

Ciemny kolor zęba może być spowodowany plamami powierzchniowymi - czyli złogami, które można usunąć mechanicznie poprzez profesjonalne czyszczenie (skaling) i plamami związanymi ze strukturą zęba, których pozbyć się trudno, a wiążą się z mikropęknięciami szkliwa i wadliwą mineralizacją zębów.

Wybielanie zębów - stosuje się silne, utleniające substancje celem rozjaśnienia zębów – mamy kilka sposobów uzyskania śnieżno białego uśmiechu.

System gabinetowy trwa 30-60 minut, daje niezwykły efekt. Po zabezpieczeniu girlandy dziąsłowej traktuje się się preparatami wybielającymi serii ZOOM i naświetla lampą ZOOM 2 Adwanced Power .

Średnie rozjaśnienie wynosi do 8 odcieni. Na zakończenie stosuje się preparaty fluorowe.

Wybielania w domu - nakładkowe z zastosowaniem preparatów Nitę White o stężeniu 10%, 16%, Opalescence, NiteWhite® ACP lub DayWhite® ACP. Stosuje się do wszystkich zębów, chociaż stopień

wybielenia i czas potrzebny do uzyskania efektu nie jest u wszystkich jednakowy.

Najtrudniej rozjaśnić przebarwienia po tetracyklinie. Przed wybielaniem zęby należy oczyścić profesjonalnie, ubytki wypełnić czasowo lub ostatecznie, przyzębie powinno być zdrowe. Po pobraniu wycisków wykonuje się nakładkę, która stanowi bazę utrzymującą żel wybielający. Ilość preparatu i czas jego stosowania dokładnie według zaleceń producenta. Po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem, a nakładkę wypłukać bieżącą, letnią wodą.

Wybielania domowego nie polecamy: palaczom, kobietom w ciąży. Po wybielaniu należy unikać owoców cytrusowych, gdyż spowalniając proces rozjaśniania. Należy ograniczyć spożywanie cukrów i pokarmów ciemnych, barwiących jak kawa, herbata, czerwone wino i unikać palenia tytoniu. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, chociaż czasami potrzebne są coroczne zabiegi utrwalające efekt.

W przypadku zębów „tęczowych" wybielanie jest nieskuteczne, więc można zastosować pokrycie zęba kompozytem lub licówką porcelanową.

Stomatologia estetyczna to jedna z najbardziej popularnych specjalizacji w dziedzinie stomatologii. Jeśli szukasz profesjonalnej usługi w tym zakresie w Białymstoku, to sprawdź naszą ofertę! Skorzystaj z naszych usług i ciesz się pięknym uśmiechem, który będzie najlepszą wizytówką Twojej osoby. Stomatologia estetyczna Białystok - nasz zespół stomatologów oferuje profesjonalne usługi, które spełnią Twoje oczekiwania!

Szukaj