Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Endodoncja - dowiedz się więcej o leczeniu kanałowym

Pacjenci często stają przed niełatwym wyborem:

* czy będący przyczyną dolegliwości bólowych zab usunąć pozbywając się problemu bezpowrotnie

* czy też podjąć próbę zachowania zeba, mimo że decyzja ta może wymagać cierpliwości i poniesienia kosztów.

W obliczu takiego dylematu warto pamiętać, iż ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, powodującym konieczność uzupełnienia braku zębowego w przyszłości. Jest to zatem rozwiązanie zarezerwowane dla przypadków, w których nie da się już nic zrobić. Zawsze warto więc podjąć wyzwanie i skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba - dzięki nowoczesnej endodoncji.

Leczenie endodontyczne, stosowane w przypadku próchnicy powikłanej zapaleniem, martwicą czy zgorzelą miazgi zębowej polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami.

Aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem w naszej praktyce dentystycznej w Białymstoku sięgamy po najnowsze zdobycze techniki:

licówki kompozytowe suchość w ustach zapobieganie cierpki język objawy hemisekcja stomatolog Białystok

nowoczesne narzędzia do opracowania kanałów, ręczne i maszynowe

narzędzia do pomiaru długości kanału korzeniowego, bez konieczności wykonywania zdjęcia rtg, zapewniające wysoką dokładność pomiarów, opartych na analizie sygnałów elektronicznych - endometry umożliwiające przeprowadzenie prawidłowego leczenia kanałowego u pacjentek spodziewających się dziecka, co z uwagi na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego musiałoby być odłożone do rozwiązania;

systemy do wypełniania jamy zębowej;

Dołączona do zestawu kamera video umożliwia transmisję obrazu i dokumentowanie zabiegu, a nastepnie możliwe jest pokazanie pacjentowi kolejnych etapow leczenia.

Prawidłowość przeprowadzenia zabiegu można ocenić natychmiast wykonując zdjęcie rentgenowskie na miejscu w pracowni rentgenowskiej naszej praktyki stomatologicznej.

LECZENIE BIOLOGICZNE MIAZGI

Celem leczenia biologicznego jest zachowanie przy życiu miazgi (wewnętrznej tkanki zęba), w sytuacji wystąpienia początkowych postaci zapalenia miazgi. Zakończone sukcesem pozwala na osiągnięcie najlepszego efektu leczniczego - żywego, naturalnego zęba. Leczenie to polega na usunięciu przyczyny choroby, którą zwykle jest próchnica oraz zabezpieczenie zęba zastosowaniem specjalnych preparatów ochronnych i wypełnieniem ubytku. Metoda ta daje ogromną szansę zachowania zęba, ale warunkiem jej zastosowania u pacjenta jest młody wiek, dobry ogólny stan zdrowia oraz wzorowa higiena jamy ustnej.

LECZENIE ZAPALEŃ MIAZGI

Ta metoda leczenia stosowana jest z powodzeniem w bardzo zaawansowanych fazach zapalenia miazgi. Istotą leczenia kanałowego jest usunięcie z komory i kanałów korzeniowych zęba chorej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort leczenia: brak doznań bólowych oraz skuteczność zabiegu, stosowane są dwie metody usuwania zawartości jamy zębowej:

wyłuszczenie przyżyciowe w znieczuleniu;

wyłuszczenie mortalne po dewitalizacji ("zatruciu zęba").

Po tym etapie dalsza część kuracji przebiega typowo. Wynik leczenia oceniany jest natychmiast dzięki możliwości wykonania zdjęcia rentgenowskiego na miejscu w pracowni rentgenowskiej naszej kliniki.

LECZENIE MARTWICY I ZGORZELI MIAZGI

Leczenie to różni się od leczenia kanałowego zapaleń miazgi, koniecznością całkowitego usunięcia zakażonej martwej miazgi lub miazgi będącej w stanie zgorzeli, większym poszerzeniem kanałów zęba oraz stosowaniem silnych środków odkażających, w celu eliminacji bakterii mogących stanowić zagrożenie dla całego organizmu.

LECZENIE ZAPALEŃ TKANEK OKOŁOWIERZCHOŁKOWYCH

Zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek otaczających korzeń zęba, mogą stanowić poważny problem dla pacjenta. Często występują dolegliwości bólowe, utrudnienie żucia a w niektórych przypadkach obrzęk tkanek, podwyższenie temperatury, ogólne osłabienie. Leczenie tych schorzeń przebiega podobnie jak leczenie w przypadku martwicy czy zgorzeli miazgi, często wymaga jednak zdecydowanie większej liczby wizyt i znacznego rozłożenia ich w czasie, np. co 3 miesiące i regularnej kontroli radiologicznej.

REWIZJA LECZENIA KANAŁOWEGO - REENDO

Rewizję leczenia endodontycznego czyli ponowne leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacji:

występowania dolegliwości bólowych ze strony zęba leczonego endodontycznie;

widocznego na zdjęciu rentgenowskim nieprawidłowego wypełnienia kanałów korzeniowych, gdy ząb jest przeznaczony do leczenia protetycznego (korony protetyczne, wkłady koronowo-korzeniowe, mosty);

występowania widocznych na zdjęciu rentgenowskim zmian w kości, które nie wygoiły się po leczeniu kanałowym.

Powtórne leczenie kanałowe jest trudniejsze i bardziej skomplikowane niż leczenie pierwotne. Wiąże się z koniecznością usunięcia materiału wypełniającego kanały, odnalezieniem pominiętego kanału czy zlokalizowaniem i usunięciem fragmentu złamanego narzędzia kanałowego (co często jest przyczyną rewizji).

PRZEBIEG LECZENIA

Podstawą prawidłowego rozpoznania choroby i zaplanowania skutecznego leczenia w endodoncji podobnie jak w innych dziedzinach medycyny jest szczegółowa diagnostyka.

Składa się na nią:

wywiad -pozwalający lekarzowi dentyście na zapoznanie się z dolegliwościami pacjenta, jego ogólnym stanem zdrowia oraz oczekiwaniami względem leczenia;

badanie kliniczne - szczególnie drobiazgowe w odniesieniu do zęba będącego przyczyną zgłoszenia się do gabinetu, ale obejmujące również całe uzębienie, zgryz oraz stan przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej;

badania dodatkowe - w tej dziedzinie zdecydowanie najistotniejszych informacji dostarczają badania rentgenowskie m.in. odnośnie budowy zęba, stanu otaczającej kości.

Po analizie wyników badań, postawieniu diagnozy i zaproponowaniu planu leczenia, kolejnym krokiem jest rozpoczęcie właściwego leczenia, którego przebieg uzależniony jest od rodzaju schorzenia.

Jeśli szukasz dobrego dentysty w Białymstoku, który oferuje skuteczne leczenie kanałowe (endodoncja Białystok) - jesteś we właściwym miejscu! Nasz profesjonalny personel zagwarantuje Ci najwyższą jakość usług w zakresie leczenia kanałowego. Doświadczeni dentyści posiadają najnowocześniejszy sprzęt, aby zapewnić Ci bezpieczną i skuteczną procedurę leczenia kanałowego w Białymstoku.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny