Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Karmienie piersią, butelki, smoczki a zęby dziecka

Sposób karmienia dziecka ma wpływ nie tylko na jego ogólny stan zdrowia, ale także na ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Niektóre dzieci kontynuują ssanie - butelki, smoczka lub innego przedmiotu - długo po tym, jak nie jest ono już potrzebne do odżywiania. Ten nawyk może mieć również wpływ na ułożenie zębów dziecka.

Przestrzeganie prostych wskazówek dotyczących karmienia i pielęgnacji jamy ustnej może zapobiec próchnicy zębów u małych dzieci.

Proces powstawania próchnicy zębów zaczyna się od karmienia. Mleko, soki i inne węglowodany, które są pokarmem dla Twojego dziecka, mogą również "karmić" bakterie powodujące próchnicę. Podczas jedzenia bakterie te wytwarzają kwasy, które atakują minerały znajdujące się w zębach. Dzieci zazwyczaj nabywają te zarazki od swoich matek we wczesnym okresie życia.

Niektóre badania wykazały, że karmienie piersią - zwłaszcza długotrwałe - może prowadzić do powstawania próchnicy we wczesnym dzieciństwie. Jedno z takich badań wykazało znaczny wzrost wskaźnika próchnicy u dzieci karmionych piersią dłużej niż 24 miesiące. Inne badania nie wykazały takiego związku.

Spożywanie pokarmów zawierających cukier może przyspieszyć rozwój próchnicy zębów. Próchnica pojawia się wcześniej i jest poważniejsza u dzieci, które często jedzą lub piją w ciągu dnia, z krótkimi przerwami między przekąskami.

Próchnica zębów najbardziej nasila się w nocy. Dzieje się tak, ponieważ przepływ śliny spowalnia się w nocy i podczas snu. Ślina pomaga chronić zęby przed próchnicą. Ślina pomaga zmywać płytkę nazębną. Posiada również pewne substancje, które neutralizują kwasy zawarte w płytce nazębnej, które powodują próchnicę. Posiada również składniki, które pomagają naprawić próchnicę wczesną. Wszelkie pokarmy i napoje spożywane tuż przed snem lub podczas snu mogą stymulować proces próchnicy.

PRÓCHNICA JEST POWAŻNYM PROBLEMEM, NAWET W ZĘBACH MLECZNYCH

Po co martwić się o próchnicę, skoro pierwsze zęby dziecka i tak wypadną?

Próchnica we wczesnym dzieciństwie może szybko zniszczyć zęby. Szkliwo w zębach mlecznych jest o połowę cieńsze od szkliwa w zębach stałych. W związku z tym próchnica w zębach mlecznych może postępować szybciej. Może to narażać Twoje dziecko na większe ryzyko wystąpienia ubytków przez całe życie. Próchnica często powoduje ból. Może prowadzić do powstania stanu zapalnego zęba, konieczności leczenia kanałowego lub usunięcia zęba. Ponadto, takie doświadczenia z zębami często przyczyniają się do powstania trwałego strachu i lęku przed dentystami. Niektóre zabiegi mogą wymagać wykonania ich w szpitalu w znieczuleniu ogólnym.

Jeśli zęby mleczne zostaną usunięte lub utracone zbyt wcześnie, w puste miejsca mogą przesunąć się sąsiednie zęby. Może to spowodować, że zęby stałe staną się krzywe lub stłoczone.

Pierwszą oznaką wczesnej próchnicy mogą być niewielkie białe plamki lub linie na zębach Twojego dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skontaktuj się z dentystą. Musisz zareagować, zanim próchnica się nasili.

PRZECIWDZIAŁANIE WCZESNEJ PRÓCHNICY ZĘBÓW

Utrzymywanie zdrowej jamy ustnej dziecka może prawie zawsze zapobiec próchnicy. Wymaga to zdrowego odżywiania, regularnego szczotkowania i nitkowania zębów oraz wizyt u dentysty.

Możesz podjąć kroki, aby chronić zęby swojego dziecka poprzez właściwą pielęgnację:

Czyść zęby i dziąsła dziecka czystą, wilgotną ściereczką, gazikiem lub miękką szczoteczką do zębów co najmniej dwa razy dziennie.

Zabierz dziecko na wizytę do dentysty, jak tylko pojawi się pierwszy ząb, lub nie później niż w dniu jego pierwszych urodzin.

Jeśli sama miałaś próchnicę, szczególnie uważaj, aby nie przekazać dziecku bakterii ze swojej jamy ustnej. Może się to zdarzyć na wiele sposobów. Na przykład, możesz spróbować jedzenia dziecka, a następnie użyć łyżeczki do nakarmienia dziecka. Możesz też pozwolić dziecku ssać swój palec po włożeniu go do ust.

Upewnij się, że woda w Twojej okolicy zawiera wystarczającą ilość fluoru (sprawdź na www wodociągów). Fluor pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Jeśli w Twojej wodzie nie ma wystarczającej ilości fluoru, zapytaj dentystę lub pediatrę, jak zaspokoić potrzeby Twojego dziecka w zakresie fluoru. Może istnieć konieczność podawania suplementów fluoru.

Przestrzeganie tych wskazówek dotyczących karmienia może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów:

Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią przez co najmniej rok.

Wcześnie ustal zasady zasypiania. Dzieci w wieku od 6 do 8 tygodni powinny nauczyć się zasypiać samodzielnie, bez kołysania i karmienia. Do 6 miesiąca życia większość dzieci powinna być w stanie przespać całą noc.

Unikaj zbyt długich karmień piersią, szczególnie gdy dziecko jest bardzo senne lub zasypia przy piersi.

Nie pozwalaj dziecku na chodzenie z butelką lub kubkiem do picia, z którego ciągle ssie lub którego używa jako smoczka.

W miarę jak dziecko zaczyna przyjmować inne płyny i pokarmy stałe, ograniczaj pokarmy zawierające cukier. Zniechęcaj do częstego podjadania. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków u Twojego dziecka.

Naucz dziecko pić z kubka przed jego pierwszymi urodzinami. Podawaj mleko lub wodę, a nie soki lub napoje słodzone.

CZY SMOCZKI STANOWIĄ PROBLEM?

Ssanie jest naturalnym odruchem u niemowląt. Często przynosi ono ukojenie nawet wtedy, gdy dziecko nie potrzebuje już piersi lub butelki do karmienia. Wiele dzieci ssie rączki, paluszki lub smoczek. Rodzice często zastanawiają się, czy te nawyki ssania mogą stanowić problem dla uzębienia lub jamy ustnej dziecka.

W ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka nawyki ssania nie wyrządzają zapewne żadnych szkód. Jednak częste i długotrwałe ssanie może powodować problemy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nawyk ten jest kontynuowany po tym, jak zaczynają wypadać zęby. Długotrwałe ssanie może powodować iż:

Górne przednie zęby wychylają się na zewnątrz

Dolne przednie zęby przechylają się do wewnątrz

Niewspółosiowość górnej i dolnej szczęki

Sklepienie jamy ustnej jest węższe z jednej strony.

Objawy te często mogą prowadzić do konieczności konsultacji ortodontycznej w celu korekty.

Oto kilka rzeczy do rozważenia, jeśli Twoje dziecko używa smoczka:

Kupuj produkty, które są skonstruowane jako jeden element. Nie powinno być żadnych części, które mogłyby się oderwać. Luźne części mogą zostać połknięte lub wciągnięte do płuc.

Nigdy nie mocuj smoczka na sznurku lub szyi dziecka. Twoje dziecko może się przypadkowo udusić.

Nie próbuj uspokajać niespokojnego dziecka, zanurzając smoczek w miodzie lub wodzie z cukrem. Zwiększy to ryzyko wystąpienia próchnicy zębów u dziecka.

Zachęcaj starsze dzieci do odstawienia smoczka, stosując pochwały i nagrody.

Jeśli szukasz wykwalifikowanego dentysty w Białymstoku, to dobrze trafiłeś! U nas znajdziesz najlepszych specjalistów oraz szeroki wybór usług stomatologicznych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź nasz cennik i wybierz najlepszą opcję dla siebie. Przyjdź do nas i ciesz się pięknym i zdrowym uśmiechem. Dentysta Białystok - Twoje zdrowie i uśmiech w najlepszych rękach!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny