Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony
Ile masz zębów, Funkcja zębów, Budowa zęba, Kształty i zastosowanie zębów

Ile masz zębów, Funkcja zębów, Budowa zęba, Kształty i zastosowanie zębów

Ile masz zębów, Funkcja zębów, Budowa zęba, Kształty i zastosowanie zębów

Zęby stałe i mleczne

Istnieją dwa zestawy zębów: pierwotne i stałe. Zęby pierwotne (zęby mleczne) zaczynają wyrastać, kiedy dziecko ma około 6 miesięcy. Wyrastają po jednym na miesiąc, aż pojawi się ich wszystkich 20. Odgrywają one ważną rolę w rozwoju przyszłego uzębienia, ponieważ utrzymują miejsce w szczęce dla zębów stałych. W wieku 6 lat zęby pierwotne zaczynają być zastępowane przez zęby stałe (w liczbie 32). Jako ostatnie wyrastają 4 zęby mądrości, które mogą pojawić się w wieku 17 lat lub nawet później.

Kształty i zastosowanie zębów:

Siekacze znajdują się w środkowej przedniej części jamy ustnej. Siekacze mają kształt dłuta i posiadają po jednym korzeniu. Tną one pokarm.

Kły mają po jednym spiczastym czubku. Znajdują się one w kąciku ust. Służą do rozdzierania pokarmu.

Przedtrzonowce (dwuguzkowe) znajdują się z tyłu kłów. Mają dwa trzonki i jeden lub dwa korzenie. Rozgniatają pokarm.

Trzonowce (trzyguzkowe) znajdują się w tylnej części jamy ustnej. Posiadają kilka guzków i dwa lub trzy korzenie. Służą do rozdrabniania pokarmu.

Jak zbudowany jest ludzki ząb?

Każdy ząb składa się z trzech części. Część widoczna w jamie ustnej to korona zęba. Dwie trzecie całkowitej długości każdego zęba stanowi korzeń zęba lub korzenie. Szyjka to część łącząca koronę z korzeniem. Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie. Chroni ono wewnętrzne części zęba przed ścieraniem podczas żucia. Pod szkliwem znajduje się zębina, gęsty, żółto-biały materiał, który stanowi większą część zęba. Wewnątrz korony i korzenia znajduje się miazga zęba, która wypełnia komorę miazgi i kanały korzeniowe. Miazga jest tkanką miękką z naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi oraz zakończeniami nerwowymi. Naczynia krwionośne zaopatrujące zęby to tętnica językowa i szczękowa. Nerwy zaopatrujące zęby pochodzą z 5. nerwu trójdzielnego, 7. nerwu twarzowego, 9. nerwu językowo-gardłowego i 12. nerwu czaszkowego podniebiennego.

Korzeń pokryty jest cienką warstwą cementu. Miejsce styku szkliwa i cementu nazywane jest złączem cementowo-szkliwnym. Więzadła przyzębia, które znajdują się pomiędzy cementem a kością wokół zęba, łączą korzeń z kością szczęki. W wierzchołku korzenia znajduje się otwór, zwany otworem wierzchołkowym, przez który wnikają naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwy.

Każdy ząb ma 4 powierzchnie otaczające oraz brzeg lub powierzchnię roboczą: mezjalną - najbliższą płaszczyźnie przyśrodkowej, dystalną - najbardziej oddaloną od płaszczyzny przyśrodkowej, wargową lub policzkową - najbliższą wargom lub policzkom, językową - najbliższą językowi oraz brzeg lub powierzchnię okluzyjną lub roboczą zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Zęby osadzone są w dolnych i górnych wyrostkach zębodołowych, w zębodołach, które odpowiadają kształtem korzeniom i otoczone są dziąsłami. Pomiędzy sąsiadującymi zębami w przestrzeniach międzyzębowych dziąsła tworzą brodawki dziąsłowe. Bruzda dziąsłowa to szczelina znajdująca się między dziąsłem a powierzchnią zęba. Jeśli jest patologicznie głęboka, nazywana jest kieszonką dziąsłową.

Do czego są ci potrzebne twoje zęby?

Zęby są zaprojektowane do pełnienia określonych funkcji. Najważniejszą z nich jest żucie (mastykacja) w celu przygotowania pokarmu do połknięcia i strawienia. Zęby są również niezbędne do wyraźnej i prawidłowej artykulacji mowy. Kształt łuku zębowego i sposób, w jaki zęby do siebie przylegają, wpływają na sposób mówienia. Bez pomocy zębów nie można prawidłowo wymówić wielu dźwięków. Ponadto zęby pomagają nadać twarzy kształt i formę. Jeśli wyglądają atrakcyjnie i zdrowo, podkreślają uśmiech. Na wygląd mogą mieć wpływ krzywe, przebarwione, brakujące lub spróchniałe zęby. Warunki te mogą również wpływać na to, jak się czujesz i jak postrzegają Cię inni ludzie. Osoby z brakami zębowymi często mają problemy gastryczne z powodu nieprawidłowego żucia.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny