Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Erytroplakia jest typem zmian w jamie ustnej charakteryzującej się najcięższą dysplazją i największą predylekcją do rozwoju raka.

Zmiany erytroplastyczne to wyraźnie odgraniczone, aksamitne , czerwone plamy, które są zazwyczaj ( przynajmniej w 85%) poważnie dysplastyczne, albo jednoznacznie złośliwe.

Erytroplakia jest typem zmian w jamie ustnej charakteryzującej się najcięższą dysplazją i największą predylekcją do rozwoju raka. Zmiany erytroplastyczne to wyraźnie odgraniczone, aksamitne , czerwone plamy, które są zazwyczaj ( przynajmniej w 85%) poważnie dysplastyczne, albo jednoznacznie złośliwe.

Występują rzadziej niż leukoplakia, głównie u starszych mężczyzn, czynniki predysponujące są nieznane.

Erytroplakia zawiera obszary dysplazjii , carcinoma in situ lub inwazyjnego raka. Raki są obserwowane 17 razy częściej erytroplakii niż leukoplakii i są to potencjalnie najbardziej złośliwe ze wszystkich zmian błony śluzowej, ale erytroplakia jest o wiele rzadszym stanem niż leukoplakia.

Większość nowotworów jamy ustnej pojawia się zdrowej błonie śluzowej , ale niektóre są poprzedzone przez potencjalnie złośliwe (przedzłośliwe) ,klinicznie widocznie zmiany , a szczególnie:

- erytroplakia (erytroplazja- czerwona plama)

- leukoplakia (biała plama) :

a) leukoplakia plamkowa (czerwone i białe plamy)

b) leukoplakia brodawkowata.

Ze zmianami tego typu jest związane występowanie wielu różnych nowotworów.

Wczesne stadia nowotworów i stanów przednowotworowych w jamie ustnej są zazwyczaj bardzo subtelne i bezobjawowe. Inwazyjny rak płaskonabłonkowy bardzo często objawia się na błonie śluzowej jako klinicznie identyfikowalna zmiana przedrukowa ,biała lub czerwona plama: leukoplakia lub erytroplakia.

Leczenie i zapobieganie:

Pierwszym krokiem jest eliminacja znanych czynników ryzyka ( tytoń, alkohol, uraz)

Pacjent powinien zostać zbadany ponownie w 3 miesiące od zastosowania się do tych zaleceń

Jeśli zmiana nadal się utrzymuje powinna zostać usunięta. Niestety wielu pacjentów z leukoplakiami należy do grupy niskiego poziomu socjoekonomicznego i nie zawsze rozumie potrzebę poddanie się leczeniu, dlatego należy usuwać zmiany we wczesnym stadium rozwoju.

Leczenie chirurgiczne zalecane jest u osób z wysoką predyspozycją do złośliwej transformacji w przypadku zmian cętkowanych , brodawkowatych. Szczególnie w miejscach takich jak: dno jamy ustnej, brzuszna powierzchnia języka, podniebienie miękkie, gardło i osoby z wcześniejszym rakiem górnych dróg oddechowych lub pokarmowych.

,,Uważne wyczekiwanie’’ i wycinanie zmian tylko wtedy gdy objawy raka ujawnią się nie jest do zaakceptowania , ponieważ nawet wycięte leukoplakie ,które wykazują w biopsji tylko dysplazję ,mogą zawierać ogniska rakowe.

Stosowanie leków przeciwnowotworowych lub retinoidów.

Miejscowe leczenie leukoplakii roztworem podofiliny albo bleomycyny

Stosowanie terapii fotodynamicznej polegającej na podawaniu pacjentom leku zwiększającego wrażliwość na światło przez naświetlenie aktywuje się związek powodujący martwicę tkanki patologicznej

Badania kontrolne: pacjenci powinni regularnie przechodzić po 3,6 i 12 miesiącach , a następnie co rok w celu ewentualnego stwierdzenia zmian w wielkości ,wyglądu zmian czerwonych , owrzodzeń,nawrotów, nowych zmian.

Jeśli szukasz profesjonalnej poradni stomatologicznej w Białymstoku, skorzystaj z usług Poradni Stomatologicznej Białystok Dr Stefan Sobaniec. Zadbaj o swoje zdrowie jamy ustnej i ciesz się pięknym uśmiechem dzięki naszym doświadczonym dentystom.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny