Szukaj

Blog Dr Sobaniec - Blog dentystyczny, blog z zębem 

      Mapa strony

Materiały do odbudowy zębów (1)

Materiały do wypełnień to metalowe lub niemetalowe tworzywa stosowane w celu przywrócenia zdrowych i sprawnych zębów, które zostały zniszczone przez chorobę lub uszkodzone. Materiały do wypełnień zostały znacznie ulepszone, chociaż nie opracowano jeszcze uniwersalnego, idealnego materiału do wypełnień. Kwasowy charakter śliny oraz rozszerzanie i kurczenie się struktury zęba pod wpływem zmian temperatury stawiają przed plombami duże wymagania. Duże wymagania stawiają również obciążenia wywierane na wypełnienie przez siły żucia. Materiały wypełnieniowe muszą być kompatybilne z żywymi tkankami. W przypadku stosowania w przednim odcinku jamy ustnej, materiały te muszą być również estetyczne. Materiały do odbudowy, stosowane we wskazanych przypadkach, pomagają w skutecznym wykonaniu odbudowy i zachowaniu zęba.

Materiały do wypełniania kanałów korzeniowych składają się ze stożkowych ćwieków z gutaperki lub srebra w standardowych rozmiarach, które odpowiadają rozmiarom stosowanych pilników. Ćwieki te są cementowane na miejscu za pomocą uszczelniacza kanału korzeniowego, który zazwyczaj jest preparatem zawierającym tlenek cynku i eugenol. Materiały do wypełniania kanałów korzeniowych służą do wypełniania wcześniej opracowanych kanałów korzeniowych. Są one częścią leczenia kanałowego, czyli endodontycznego.

Ćwieki z gutaperki są wytwarzane z oczyszczonego, skoagulowanego, mlecznego wysięku drzew rosnących na Półwyspie Malajskim. Gutaperka jest koloru różowego lub szarego. Zmiękcza się pod wpływem ciepła i łatwo daje się formować. Po ostygnięciu gutaperka zachowuje swój kształt. Ćwieki z gutaperki są stosowane jako materiał do wypełniania kanałów korzeniowych.

Zalety.

(1) Mają wysoką rozszerzalność cieplną.

(2) Nie kurczą się, chyba że są używane z rozpuszczalnikiem.

(3) Są nieprzezierne dla promieniowania, słabo przewodzą ciepło i są łatwe do usunięcia z kanału korzeniowego.

(4) Mogą być utrzymywane w sterylności w roztworze antyseptycznym, nie przepuszczają wilgoci i są bakteriostatyczne (zapobiegają wzrostowi lub namnażaniu się bakterii).

Wady.

(1) Kurczą się, gdy są używane z rozpuszczalnikiem.

(2) Nie zawsze są łatwe do wprowadzenia do kanału korzeniowego.