Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Materiały do odbudowy struktur zęba (2)

Srebrne ćwieki korzeniowe

Zalety. Lekarz dentysta ma możliwość zastosowania srebrnych ćwieków korzeniowych do wypełnienia kanału korzeniowego.

(1) Są one łatwiejsze do wprowadzenia niż ćwieki gutaperkowe i mają wszystkie te same zalety.

(2) Wybór srebrnych ćwieków jest łatwy, ponieważ występują one w takich samych rozmiarach i stożkach jak standardowe wiertła kanałowe i poszerzacze.

Wady.

(1) Są droższe niż gutaperka.

(2) Nie dopasowują się do konturów kanału korzeniowego.

(3) mają tendencję do korodowania w kontakcie z płynami ustrojowymi.

Wodorotlenek wapnia jest stosowany w zabiegach ratujących żywotność zęba, takich jak przykrycie miazgi (ochrona odsłoniętej lub prawie odsłoniętej miazgi). Jest on dostępny w gotowych do natychmiastowego użycia preparatach handlowych. Ze względu na jego niski stopień rozdrobnienia wodorotlenek wapnia nie jest stosowany jako podkład pośredni. Zwykle pokrywa się go cementem na bazie fosforanu cynku lub cementem na bazie tlenku cynku i eugenolu. Przykładem wodorotlenku wapnia jest Dycal, preparat handlowy.

Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany do wielu celów stomatologicznych, począwszy od tymczasowych uzupełnień protetycznych do wypełnień miazgi. Materiał składa się z proszku będącego tlenkiem cynku i płynu zwanego eugenolem.

Skład chemiczny.

Zgodnie ze specyfikacją Narodowego Biura Standardów, proszek musi zawierać od 70 do 100 procent tlenku cynku. Producent może dodać żywice uwodornione w celu zwiększenia wytrzymałości oraz octan cynku w celu przyspieszenia wiązania. Eugenol jest zwykle uzyskiwany z olejku goździkowego. Olejek goździkowy zawiera więcej eugenolu (82 procent) niż olejek laurowy, pomarańczowy lub cynamonowy. Eugenol jest obtundantem (środkiem uśmierzającym ból). Jest to klarowna ciecz, która pod wpływem światła stopniowo zmienia kolor na bursztynowy.

Właściwości fizyczne. Materiał ten łagodzi ból, sprawia, że tkanka jest mniej wrażliwa na ból, jest lekko antyseptyczny i ma niską przewodność cieplną. Zapewnia dobrą szczelność brzeżną po umieszczeniu w ubytkach zębowych. Wytrzymałość na zgniatanie (wytrzymałość na ściskanie) czystego tlenku cynku i eugenolu wynosi około 2 000 psi, co jest wartością niską w porównaniu z innymi cementami. Dodatek żywicy uwodornionej zwiększa wytrzymałość na zgniatanie do 5 000 psi.

KLINICZNE ZASTOSOWANIA TLENKU CYNKU I EUGENOLU

Leczenie Odbudowa.

Najczęstszym zastosowaniem tlenku cynku i eugenolu jest stosowanie ich jako uzupełnień leczniczych. Pomaga on zapobiegać podrażnieniu miazgi, gdy jest zakładany w celu leczenia złamanych zębów, utraconych uzupełnień protetycznych, zaawansowanej próchnicy lub zapalenia miazgi. Ten materiał stomatologiczny wywiera również działanie paliatywne na miazgę.

Tymczasowy środek cementujący.

Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany jako tymczasowy środek cementujący dla koron, wkładów i stałych protez częściowych. Te stałe aparaty mogą być później zacementowane na stałe cementem chemo lub światłoutwardzalne.

Baza pośrednia.

Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany jako materiał podkładowy. Materiał ten zapewnia izolację pomiędzy uzupełnieniami metalowymi a istotnymi dla życia strukturami zęba. Ze względu na niską wytrzymałość na zgniatanie, jego użycie jest czasami przeciwwskazane. Lekarz stomatolog często wymaga, aby na podbudowę z tlenku cynku i eugenolu został nałożony cement na bazie fosforanu cynku w celu lepszego podparcia uzupełnienia amalgamatowego.

Pokrycie miazgi.

Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany do przykrycia miazgi. Jego niski stopień rozdrobnienia, który powoduje tworzenie się dużych porów, uniemożliwia jego stosowanie jako podkład pośredni. Zwykle jest on pokrywany cementem fosforanu cynku lub cementem tlenku cynku i eugenolu.

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny