Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko zabiegi usuwania zębów. W ramach tej specjalności wykonywany jest szereg zabiegów w obszarze obejmującym jamę ustną, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii, np. endodoncję - resekcje wierzchołka korzenia, periodontologię - chirurgia przyzębia, protetykę - chirurgia przedprotetyczna, czy wreszcie nowoczesny dział - implantologię.

ZNIECZULENIA

chirurgiczne usuwanie zęba białystok sobaniec białystok stomatolog białystok bakterie chorobotwórcze wjamie ustnej i zębach u człowieka suchość w ustach zapobieganie

Dla zapewnienia pacjentowi pełnej bezbolesności oraz maksymalnego komfortu, wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w naszej praktyce dentystycznej w Białymstoku wykonywane są w znieczuleniu, z użyciem tylko preparatów uznawanych na świecie jako najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze.

USUWANIE ZĘBÓW

Istota usuwania zęba polega na oddzieleniu go od otoczenia i wyjęciu z zębodołu. Umiejętności lekarza stomatologa i współpraca ze strony pacjenta umożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu i zapobiegają wystąpieniu powikłań. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba (ekstrakcja - wyrywanie zębów) jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny.

OPERACYJNE USUWANIE ZĘBÓW

Ten typ ekstrakcji zarezerwowany jest przede wszystkim dla pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja, lecz dzięki umiejętnościom naszych stomatologów - specjalistów nie stanowi dla pacjenta większej uciążliwości, a odpowiednie zaopatrzenie rany przyspiesza prawidłowe gojenie.

USUWANIE ZMIAN ZAPALNYCH I RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA

Resekcja korzenia polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem zmian zapalnych i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Ten sposób leczenia stwarza warunki do prawidłowej odbudowy kości w miejscu usuniętych zmian chorobowych, proces ten można wspomóc zastosowaniem materiału pobudzającego odbudowę kości. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem (skuteczny w ok. 95%). W związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (nowoczesne narzędzia do opracowania kanałów), zabiegi te są stosowane coraz rzadziej. Zabieg resekcji wskazany jest w przypadku gdy:

zastosowane leczenie zębów nie powoduje zlikwidowania zmian zapalnych wokół korzenia zęba;

nie ma możliwości prawidłowego leczenia kanałowego zęba do końca kanału (nieprawidłowa budowa anatomiczna, "zarośnięcie" kanału korzeniowego);

konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne, podczas gdy kanal jest wypełniony twardym materialem - np. cementem

wykonane jest estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Resekcję wykonuje się najczęściej przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły), ale w praktyce istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu przy każdym zębie, który tego wymaga.

LECZENIE URAZÓW ZĘBÓW

Urazy zębów najczęściej dotykają dzieci, choć zdarzają się również osobom dorosłym, np. podczas uprawiania sportu (łyżwy, rolki, rower), w wypadkach (potknięcia, wypadki komunikacyjne, pobicia). Uszkodzenia zębów mogą mieć różne formy, ale w każdym przypadku ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do naszego gabinetu stomatologicznegow Białymstoku w celu uzyskania pomocy i porady. W zależności od postaci urazu ząb często można uratować leczeniem zachowawczym lub protetycznym, zdarza się jednak, że konieczna jest ekstrakcja części lub całego zęba.

CHIRURGIA PRZEDPROTETYCZNA

Celem chirurgii przedprotetycznej jest przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, umożliwiające wykonanie możliwie najbardziej funkcjonalnego, komfortowego i estetycznego uzupełnienia protetycznego. W jej zakres wchodzą m.in. usunięcie zębów ze wskazań protetycznych, wyrównanie zniekształceń i usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich. Odrębnym zagadnieniem są działania mające na celu przygotowanie miejsca pod wszczepienie implantów - zabiegi odbudowujące kość (augumentacja wyrostka zębodołowego), czy w przypadku nisko położonej zatoki szczękowej, zabieg podniesienia dna zatoki. Znajdują tu zastosowanie specjalne materiały pobudzające wytwarzanie tkanki kostnej (na przykład .Bio-oss i Bio-guide). Sam zabieg wszczepienia implantów wykonuje się zazwyczaj po ok. 6 miesiącach od powyższych działań.

CHIRURGIA PRZYZĘBIA

Zadaniem chirurgii przyzębia jest wspomaganie leczenia zachowawczego schorzeń tkanek otaczających zęby - przyzębia. Można tu wyróżnić zabiegi profilaktyczne i lecznicze. Leczenie profilaktyczne polega na usunięciu wszelkich tkanek miękkich np. nieprawidłowe wędzidełka i twardych (kości, zębów) sprzyjających powstawaniu chorób przyzębia. Celem zabiegów leczniczych jest natomiast likwidacja stanu zapalnego i odbudowa tkanek utraconych w przebiegu choroby. Jednym z podstawowych zabiegów jest kiretaż otwarty - zabieg oczyszczenia niedostępnych dla pacjenta kieszonek dziąsłowych. W tej dziedzinie często znajdują zastosowanie materiały wspomagające odbudowę kości i innych części przyzębia.

PRZEBIEG LECZENIA

Pierwsza wizyta poświęcona jest diagnostyce. Dla leczenia chirurgicznego szczególne znaczenie ma wywiad ogólny - aby zdecydować o wyborze odpowiednich preparatów znieczulających, techniki zabiegu czy też działań przygotowawczych (podanie antybiotyku), chirurg dentysta musi znać stan zdrowia pacjenta i przyjmowane przez niego leki. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów, może być konieczne wykonanie przez pacjenta aktualnych wyników badań ogólnych (morfologia krwi, OB itp.). Następnym krokiem jest badanie kliniczne pacjenta, uzupełniane często badaniem radiologicznym (pantomograficznym czy zębowym). Po zaplanowaniu przebiegu leczenia i zaakceptowaniu go przez pacjenta, kolejnym etapem leczenia jest przeprowadzenie zabiegu i przekazanie pacjentowi zaleceń i porad.

WARTO WIEDZIEĆ

1. Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?

2. Co wolno a czego nie należy robić po ekstrakcji zęba?

3. Czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?

4. Czy można usuwać zęby u kobiet w ciąży?

5. Jak długo może krwawić rana po zabiegu chirurgicznym?

6. Co to jest suchy zębodół?

7. Czy można uratować wybity ząb?

1. Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?

W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:

wypocząć;

zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;

przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg dentysta zaleci inaczej;

odprężyć się i zaufać lekarzowi.

2. Co wolno, a czego nie należy robić po ekstrakcji zęba?

Po zabiegu ekstrakcji zęba:

usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;

nie jemy i pijemy przez 3 godziny od zabiegu;

w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;

nie płuczemy ust;

wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 1-3 godziny po zabiegu;

nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!

warto wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu;

w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna.

3. Czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?

Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:

nieprzydatność w zgryzie;

nawroty stanów zapalnych;

brak miejsca w łuku zębowym;

niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;

kieszonka kostna poza koroną zęba;

ucisk na sąsiedni ząb;

torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);

nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.

4. Czy można usuwać zęby u kobiet w ciąży?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ekstrakcji. Trzeba jednak odpowiednio zaplanować termin wykonania zabiegu, prawidłowo przegotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najlepszym okresem do planowania zabiegów jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze ogranicza się wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, o ile odłożenie ich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Największą rolę w przygotowaniu pacjentki do zabiegu odgrywa jej uspokojenie i wyjaśnienie konieczności wykonania ekstrakcji. Do znieczulania kobiet ciężarnych mogą być stosowane tylko najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki znieczulające.

5. Jak długo może krwawić rana po zabiegu chirurgicznym?

Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu). Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża uważane jest to za stan nieprawidłowy, mogący mieć różne przyczyny ogólne (skaza krwotoczna, działanie leków) czy miejscowe (zranienie w okolicy rany, uraz kości, itp.). Niezależnie od przyczyny krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.

6. Co to jest suchy zębodół?

Suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często dołącza się zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do ucha lub skroni, często występujące w nocy, gorączka i ogólne osłabienie, pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się ok. 2 tygodni. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu itp. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.

7. Czy można uratować wybity ząb?

W przypadku wybicia zęba stałego można zastosować zabieg ponownego umieszczenia go w zębodole - replantacji. Powodzenie zabiegu zależy od 3 czynników:

dojrzałość zęba - największa szansę mają zęby młode, których korzenie nie są jeszcze całkowicie rozwinięte;

czas przebywania poza zębodołem - najlepiej, jeżeli ten czas nie przekracza 20-30 minut;

warunków w jakich ząb był przechowywany (wskazane jest przechowywanie zęba przez pacjenta w ustach albo w pojemniku, w mleku lub wodzie).

Podstawową zasadą jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego.

Poszukujesz profesjonalnego stomatologa w Białymstoku? Skorzystaj z usług Stomatologa, który oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych na najwyższym poziomie. Stomatolog Białystok Dr Stefan Sobaniec to doświadczona kadra specjalistów zapewniająca najwyższej jakości usługi stomatologiczne.  Usuwanie ósemek Białystok - skorzystaj z usług naszej kliniki stomatologicznej i pozbądź się problemu zbędnych ósemek!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny