Dr Sobaniec - dr n. med. stom. Stefan Sobaniec MD–PhD

      Mapa strony

Palenie tytoniu: Niebezpieczeństwo dla zdrowia!

Prawdopodobnie widziałeś ostrzeżenie na paczkach papierosów: "Rzucenie palenia teraz znacznie zmniejsza poważne ryzyko dla Twojego zdrowia". Jakie choroby związane z paleniem przychodzą Ci na myśl? Prawdopodobnie rak płuc. Być może rozedma płuc.

Ale czy wiesz, że połowa chorób przyzębia (dziąseł) u palaczy jest spowodowana paleniem? Przewlekła (długotrwała) choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów.

"Badania wykazały, że używanie tytoniu może być jednym z największych czynników ryzyka w rozwoju chorób przyzębia" - twierdzi profesor A. David Albert. (szef Wydziału Zdrowia College of Dental Medicine w Columbia USA).

Choroba przyzębia (dziąseł) jest infekcją bakteryjną. Niszczy ona tkanki miękkie i kości, które przytwierdzają zęby do kości szczęki. Bakterie rozwijają się w płytce nazębnej, która tworzy się w kieszonkach wokół zębów. Reakcja Twojego organizmu na płytkę nazębną prowadzi do rozpadu tkanki miękkiej i kości.

We wczesnym stadium choroby możesz zauważyć, że dziąsła krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. W miarę jak infekcja się pogłębia, dziąsła zaczynają się rozpadać. Odciągają się one od zębów, tworząc kieszonki. Później kieszonki między zębami a dziąsłami pogłębiają się, ponieważ coraz więcej struktur podtrzymujących ulega zniszczeniu. Ostatecznie zęby mogą stać się rozchwiane i bolesne. Może nawet dojść do ich utraty.

Badania wykazały, że osoby palące mają więcej kamienia nazębnego niż osoby niepalące. Może to być wynikiem zmniejszonego przepływu śliny. Kamień nazębny jest stwardniałą formą płytki nazębnej.

Palenie wyrobów tytoniowych może spowodować szybsze pogłębianie się choroby dziąseł. Palacze mają poważniejszy ubytek kości i więcej głębokich kieszonek między zębami i dziąsłami niż osoby niepalące. W badaniach wykazano, że palacze byli od trzech do sześciu razy bardziej narażeni na zniszczenie dziąseł niż osoby niepalące. Poważna utrata kości była pięć razy większa wśród obecnych lub byłych nałogowych palaczy niż wśród osób, które nigdy nie paliły.

"Palacze mają znacznie mniej krwawienia i zaczerwienienia dziąseł niż inni ludzie, mimo że ich usta nie są zdrowe" - podkreślają lekarze. "To może prowadzić do fałszywego wrażenia, że dziąsła są zdrowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby palące tytoń regularnie poddawały się badaniom stomatologicznym w celu oceny stanu zdrowia dziąseł."

Palenie nie tylko zwiększa szansę na rozwój choroby dziąseł, ale także sprawia, że leczenie jest znacznie trudniejsze. A prawdopodobieństwo powodzenia leczenia jest mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że palenie utrudnia proces gojenia w jamie ustnej.

Jedno z badań wykazało, że prawdopodobieństwo utraty zębów przez palaczy w ciągu pięciu lat po zakończeniu leczenia periodontologicznego było dwukrotnie większe niż w przypadku osób niepalących. W większości badań nad niechirurgicznym leczeniem dziąseł (skaling poddziąsłowy) u palaczy poprawa była mniejsza niż u osób niepalących. Palacze nie reagują też tak dobrze na zabiegi chirurgii jamy ustnej. Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że implanty dentystyczne ulegną niepowodzeniu u osób palących ze względu na słabe gojenie się kości.

Korony i mosty wyglądają wspaniale już po pierwszym osadzeniu w jamie ustnej. U palaczy często tracą ten piękny wygląd, zwłaszcza w miarę cofania się dziąseł i utraty kości. Popularne zabiegi kosmetyczne, takie jak licówki porcelanowe, nie będą wyglądały dobrze przez długi czas u osoby palącej. To samo dotyczy zębów odbudowywanych przy użyciu materiałów kompozytowych.

Naukowcy wciąż badają, co dym tytoniowy robi z tkankami jamy ustnej. Wydaje się, że zakłóca on podstawowe funkcje, które zwalczają choroby i sprzyjają gojeniu. Naukowcy odkryli, że palenie wpływa na sposób, w jaki tkanka dziąseł reaguje na wszystkie rodzaje leczenia."Uważa się, że substancje chemiczne zawarte w tytoniu zakłócają przepływ krwi do dziąseł" - twierdzą naukowcy. "Prowadzi to do spowolnienia procesu gojenia. Sprawia to, że wyniki leczenia są mniej przewidywalne i często niekorzystne."To nie jest tylko dym papierosowy, który przyczynia się do chorób przyzębia, uważają naukowcy. Wszystkie produkty tytoniowe mogą mieć wpływ na zdrowie dziąseł. Obejmuje to tytoń fajkowy, e-papierosy i cygara. Etykiety na tytoniowych produktach bezdymnych, takich jak tytoń do żucia lub snus, zawierają ostrzeżenia, że produkty te mogą powodować raka jamy ustnej, choroby dziąseł lub utratę zębów.

Naukowcy stwierdzili, że 18% byłych palaczy cygar lub fajek cierpi na umiarkowaną lub poważną chorobę dziąseł."Jest to trzy razy więcej niż u osób niepalących" - twierdzą naukowcy. Badanie zostało opublikowane w Journal of Periodontology w 2000 roku.

Eksperci twierdzą, że u palaczy fajki wskaźnik utraty zębów jest podobny do tego, jaki występuje u palaczy papierosów. Tytoń bezdymny może powodować cofanie się dziąseł. Zwiększa to szansę na utratę kości i włókien, które utrzymują zęby na miejscu.

Ponadto nikotyna zawarta w produktach tytoniowych zmienia populację bakterii w jamie ustnej, czyniąc ją bardziej podatną na powstawanie ubytków.

Jedyną dobrą wiadomością na temat palenia i zdrowia jamy ustnej jest to, że ostrzeżenia naukowców są prawdziwe. Rzucenie palenia teraz znacznie zmniejsza poważne ryzyko dla Twojego zdrowia. Ostatnie badanie wykazało, że u osób, które rzuciły palenie 11 lat wcześniej, występował mniej więcej taki sam odsetek chorób przyzębia, jak u osób, które nigdy nie paliły.

Wydaje się, że nawet zmniejszenie ilości wypalanego tytoniu może pomóc. Jedno z badań wykazało, że osoby, które paliły więcej niż półtorej paczki dziennie, były sześciokrotnie bardziej narażone na choroby przyzębia niż osoby niepalące. U tych, którzy palili mniej niż pół paczki dziennie, ryzyko było tylko trzykrotnie większe.

"Gabinet dentystyczny jest dobrym miejscem do odwiedzenia, aby uzyskać pomoc w rzuceniu palenia", mówią naukowcy. "Dentysta może wykazać, jaki wpływ ma palenie na jamę ustną i zęby. Może pomóc w ustaleniu daty rzucenia palenia i doradzić, jakie leki mogą pomóc w rzuceniu palenia, np. plastry nikotynowe lub guma do żucia."Ostrzeżenie jest prawdziwe. Rzucenie palenia teraz znacznie zmniejsza poważne ryzyko dla Twojego zdrowia. Ostatnie badanie wykazało, że u osób, które rzuciły palenie 11 lat wcześniej, choroba przyzębia występowała mniej więcej w tym samym stopniu, co u osób, które nigdy nie paliły.

RAK JAMY USTNEJNajwiększym zagrożeniem dla zdrowia może być związek tytoniu z rakiem jamy ustnej, jak donoszą naukowcy:

Około 90% osób z rakiem jamy ustnej i niektórymi rodzajami raka gardła używało tytoniu. Ryzyko rozwoju tych nowotworów wzrasta wraz z częstszym lub dłuższym paleniem lub żuciem tytoniu.Palacze są sześciokrotnie bardziej narażeni na rozwój tych nowotworów niż osoby niepalące.U około 37% pacjentów, którzy kontynuują palenie po zakończeniu leczenia raka, rozwinie się drugi nowotwór jamy ustnej, gardła lub krtani. Dla porównania u osób, które rzuciły palenie, odsetek ten wynosi zaledwie 6%.Dym tytoniowy z papierosów, cygar lub fajek może powodować raka w dowolnym miejscu w jamie ustnej lub w części gardła znajdującej się tuż za jamą ustną. Może również powodować raka krtani, płuc, przełyku, nerek, pęcherza moczowego i wielu innych narządów. Palenie fajki również może powodować raka w obszarze warg, który styka się z cybuchem fajki.Tytoń bezdymny został powiązany z nowotworami policzków, dziąseł i wewnętrznej powierzchni warg. Tytoń bezdymny zwiększa ryzyko wystąpienia tych nowotworów prawie 50-krotnie.

NIEPOWODZENIE WSZCZEPIENIA IMPLANTÓW

Implanty dentystyczne mogą zastąpić utracone zęby u osób, które palą. Jednak palacze powinni wiedzieć, że mają zwiększone ryzyko niepowodzenia zabiegu."Badania konsekwentnie wykazują, że pacjenci, którzy palą, mają więcej niepowodzeń związanych z implantami" - twierdzą naukowcy. Palacze, którzy rozważają uzyskanie implantu dentystycznego muszą zdać sobie sprawę z tego ryzyka.

"Przed wszczepieniem implantów bardzo ważne jest rzucenie palenia.Radzę rozważyć skorzystanie z poradnictwa i wsparcia w celu rzucenia palenia" - radzą naukowcy.

Elektroniczne papierosy/e-papierosy

Używanie elektronicznych papierosów i vapingu jest coraz częstsze, szczególnie w populacjach szkół średnich i gimnazjalnych oraz wśród młodych dorosłych. Podobnie jak papierosy tytoniowe, e-papierosy również stanowią zwiększone ryzyko dla zdrowia jamy ustnej i płuc.Nikotyna, bioprodukty oparów i substancje smakowe mają negatywny wpływ, szczególnie na zdrowie przyzębia i mogą powodować wzrost podatności na powstawanie ubytków.

Gabinet Stomatologiczny Dr Stefana Sobaniec w Białymstoku oferuje swoim pacjentom szeroki zakres usług stomatologicznych. Dr Sobaniec posiada wieloletnie doświadczenie jako stomatolog, słynie z dobrej jakości usług i troski o pacjentów. W gabinecie Dr Sobaniec znajdziesz najnowocześniejsze narzędzia i techniki, aby zapewnić sobie najlepszą opiekę stomatologiczną. Dzięki szybkiej i skutecznej metodzie leczenia, będziesz cieszyć się zdrowym uśmiechem przez długie lata. Gabinet Stomatologiczny Dr Sobaniec w Białymstoku to gwarancja profesjonalnej opieki i dobrego stomatologa. Przyjdź i przekonaj się sam!

Szukaj

Informacje o licencji

Ups! Licencja nie jest jeszcze aktywna


×

Licencja dla tej strony nie została jeszcze aktywowana lub licencja wygasła.


Spróbuj ponownie

  • Jeśli Twoja witryna działała i przestała, skontaktuj się ze swoją firmą hostingową - to firma, za którą płacisz za stronę internetową, domenę lub hosting
  • Jeśli Twoja witryna jeszcze nie działała, prawdopodobnie nie masz licencji. Możesz skontaktować się ze swoją firmą hostingową w celu uzyskania pomocy lub samodzielnie uzyskać licencję
    Zaloguj się Uzyskaj licencję dla domeny