Skip to main content
ślina

LECZENIE ZĘBÓW U DZIECI
WYPEŁNIENIA W UZĘBIENIU DZIECIĘCYM
Kiedy dentyści mówią o odbudowie zęba, mają na myśli każdą procedurę, która przywraca zębom ich pierwotny kształt i funkcję. Wypełnienia i korony to najczęstsze sposoby, aby to zrobić.

Zęby mleczne i stałe u dzieci czasami wymagają odbudowy. Istnieje kilka powodów, dla których może to być konieczne:

Próchnica lub ubytki zębów
Uraz – złamanie lub pęknięcie zęba
Słaby rozwój zęba, który może być zbyt mały lub mieć niewłaściwy kształt
Po leczeniu endodontycznym (pulpotomia lub leczenie kanałowe)
Zmiana koloru

ODBUDOWA ZĘBÓW MLECZNYCH U DZIECI Może Ci się wydawać, że nie ma potrzeby zakładania wypełnienia w zębie pierwotnym (mlecznym). W końcu w końcu w jego miejsce zajmie ząb stały.
Jednak zęby mleczne są ważne z kilku powodów:

Żucie pokarmu Umożliwiają normalny rozwój mowy Utrzymanie miejsca dla zębów stałych Ustawianie zębów stałych w odpowiedniej pozycji Należy również pamiętać, że próchnica zębów to infekcja. Jeżeli próchnieje ząb mleczny, infekcja ta może rozprzestrzenić się na inne zęby, w tym na zęby stałe. Jednak zęby mleczne są ważne z kilku powodów:

Żucie pokarmu
Umożliwiają normalny rozwój mowy
Utrzymanie miejsca dla zębów stałych
Ustawianie zębów stałych w odpowiedniej pozycji
Należy również pamiętać, że próchnica zębów to infekcja. Jeżeli próchnieje ząb pierwotny, infekcja ta może rozprzestrzenić się na inne zęby, w tym na zęby dorosłe, które się rozwijają lub już są w jamie ustnej. Infekcja może również wpłynąć na ogólny stan zdrowia dziecka.

Ząb mleczny można odbudować za pomocą wypełnienia lub korony. To, która z tych metod zostanie zastosowana, zależy od tego, jak duża część zęba jest jeszcze zdrowa.

Jest bardziej prawdopodobne, że zęby mleczne będą potrzebować korony niż zęby stałe, jeśli mają dużo próchnicy. Wynika to częściowo z faktu, że zęby mleczne są mniejsze. Mają one również cieńsze warstwy szkliwa (zewnętrzna powierzchnia) i zębiny (warstwa pod szkliwem). Duże wypełnienia w zębach mlecznych zwykle nie wytrzymują tak długo jak korony. Na zęby mleczne nakłada się gotowe korony. Gotowe korony mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym ze stali nierdzewnej. Jeśli wstępnie uformowana korona jest umieszczana na zębie przednim, zazwyczaj ma powierzchnię w kolorze zęba, aby wyglądała bardziej naturalnie. Ząb pierwotny z wypełnieniem lub koroną i tak wypadnie, gdy nadejdzie czas na pojawienie się zęba stałego.

ODBUDOWA ZĘBÓW STAŁYCH U DZIECI
Zęby stałe u dzieci są zazwyczaj wypełniane w taki sam sposób jak zęby stałe u dorosłych. Wykonanie i dopasowanie korony jest jednak nieco inne.

Do wczesnych lat młodzieńczych tylny ząb stały, który wymaga korony, jest zwykle pokrywany gotową koroną ze stali nierdzewnej. Niektórzy dentyści stosują obecnie również cyrkonowe korony porcelanowe (w kolorze zęba). Każdy z tych rodzajów koron może być założony podczas jednej wizyty. Korony dla dorosłych wymagają zazwyczaj dwóch wizyt.

WIĘCEJ O NAPRAWIE ZĘBÓW U DZIECI
Dla dzieci, u których występuje dużo ubytków, opracowano technikę zatrzymywania i zapobiegania im. Polega ona na zastosowaniu preparatu zwanego fluorkiem srebra Diamine Fluoride (SDF). Jeśli u dziecka występuje wiele ubytków, przed przystąpieniem do leczenia zębów należy zastosować leczenie zatrzymujące i zapobiegawcze, takie jak SDF. Ryzyko powstawania nowych ubytków pozostaje wysokie nawet po usunięciu próchnicy i założeniu nowych wypełnień w zębach. Dziecko, u którego występuje dużo ubytków powinno mieć przeprowadzone dokładne badanie kliniczne, które obejmuje przegląd historii medycznej i historii przyjmowania leków oraz pełną ocenę diety. Zespół specjalistów przeprowadza zindywidualizowaną terapię profilaktyczną, aby zapobiec przyszłym ubytkom. Zęby mogą być następnie skutecznie wyleczone.