Skip to main content
Stomatologia Estetyczna

Kolor zębów jest zjawiskiem subiektywnym

AMALGAMAT STOMATOLOGICZNY

Kolor zębów zależy od wielu składowych

Kolor zębów jest zjawiskiem subiektywnym: stomatolog może inaczej ocenić ich barwę niż Ty. Na takie rozbieżności ma wpływ kilka czynników (np. rodzaj światła, otoczenie, wrażliwość oka na kolory). Przyczyny przebarwień powierzchniowych (nazywane również zewnętrznymi) oraz ciemnienia zębów mogą być następujące: palenie tytoniu, picie nadmiernych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, jedzenie pokarmów z dużą ilością barwników, takich jak wiśnie czy jagody,  ścieranie się szliwa,  nagromadzenie kamienia nazębnego, które wynika ze stwardnienia płytki bakteryjnej.

Jeżeli chodzi o przyczyny przebarwień wewnętrznych można tu wymienić: przyjmowanie antybiotyków, żółknięcie lub szarzenie zębów w związku z procesem starzenia się,  obumarcie miazgi zęba występujące po urazie zęba i – w konsekwencji – jego brązowego, szarego lub czarnego koloru,  przyjmowanie zbyt dużych ilości fluoru w okresie tworzenia się zębów (tj. od chwili urodzenia do wieku 16 lat) – zęby nabierają „cętkowanego” wyglądu – występuje fluoroza.

Z wiekiem zmniejsza się ilość szkliwa. Jest ono coraz cieńsze na skutek starcia i przebija przez nie zębina która ma zabarwienie od żółtego do ciemnobrązowego. W związku z tym, z wiekiem zęby stają się bardziej żółte i jest to proces naturalny.

Również to, co jemy i pijemy znacząco wpływa na kolor zębów. Istnieje szereg produktów, które sprawiają, że zęby ciemnieją lub żółkną. Najbardziej na kolor naszego szkliwa wpływają: czerwone wino, kawa, herbaty, kolorowe napoje gazowane, jagody.

Bardzo niekorzystny wpływ na kolor zębów ma palenie tytoniu. Osad nikotynowy powstaje na powierzchni zębów bardzo szybko. Ma intensywny kolor i jest trudny do usunięcia.

Jak wcześniej wspomniałem również zażywane antybiotyki wpływają na odcień naszych zębów. Szczególnie, jeżeli w dzieciństwie zażywaliśmy większe ilości antybiotyków z grupy tetracyklin możemy oczekiwać, że zęby będą w odcieniu żółto- szarym.

Skonsultuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy plan działania. Dr Stefan Sobaniec – dentysta Białystok