Skip to main content
Stomatologia Estetyczna

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

PALENIE

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?  Wybielanie zębów stało się obecnie bardzo popularne. Dzieje się to za sprawą bezpieczniejszych preparatów stosowanych do tego zabiegu, jak i większej troski o wygląd zewnętrzny jako naszej wizytówki. Śnieżnobiały uśmiech i pewność siebie od lat towarzysza osobom medialnym, nic więc dziwnego, że są marzeniem wielu z nas. Zanim rozpoczniemy wybielanie zębów musimy przygotować się do takiego zabiegu. Niezależnie od wybranej metody należy zadbać o to, aby higiena naszej jamy ustnej spełniała wymagane standardy.

Pomimo dbania o higienę jamy ustnej

na naszych zębach bardzo często osadza się kamień nazębny. Kammień powstaje zarówno z nieusuniętej płytki nazębnej, jak i z minerałów zawartych w ślinie. Najwięcej kamienia nazębnego znajduje się zazwyczaj na powierzchniach dolnych zębów przednich, od strony językowej. Ma to związek nie tylko ze sposobem ich szczotkowania, ale i z umiejscowieniem ujścia ślinianki podjęzykowej. Przez to, że ślina, którą wydziela jest tuż przy ujściu najbardziej bogata w minerały powoduje ona wzmożone odkładanie się kamienia.

Usunięcie kamienia przed rozpoczęciem wybielania jest wskazane nie tylko z uwagi na chęć uzyskania równomiernego koloru. Pod kamieniem nazębnym mogą się znajdować także ubytki, które nie były wcześniej widoczne. Po zdjęciu kamienia można je zlokalizować i wyleczyć, dzięki czemu unika się ryzyka podrażnienia miazgi. Poza tym usunięcie kamienia nazębnego sprawia, że dziąsła są zdrowsze i nie są skłonne do krwawienia. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego nazywany jest skalingiem, obecnie do przeprowadzenia takiego zabiegu stosuje się ultradźwięki.  Zabieg skalingu nie jest bolesny, o ile u pacjenta nie występuje nadwrażliwość. Możliwe jest także wykonanie skalingu w znieczuleniu.

Bezpośrednio po skalingu

wykonujemy piaskowanie zębów. Zabieg ten pozwala na usunięcie osadów powstałych na zębach w wyniku picia kawy i herbaty, czy tez palenia tytoniu. Podobnie jak w wypadku skalingu zazwyczaj piaskowanie nie boli. Należy się jednak liczyć z tym, że w czasie jego wykonywania może dojść do krwawienia dziąseł, objaw ten zanika jednak wkrótce po zabiegu.

Na zakończenie skalingu

połączonego z piaskowaniem polerujemy zęby, podobnie jak wtedy, gdy wygładza się wypełnienie założone w ubytku. Wygładzenie powierzchni zębów po wykonaniu skalingu jest wskazane, ponieważ na gładkich powierzchniach osadza się mniej osadów niż na powierzchniach szorstkich. Wybielanie wygładzonych powierzchni zębów przynosi bardzo dobre efekty ze względu na równomierne docieranie środka wybielającego do powierzchni szkliwa.

Wiele osób cierpi, zwłaszcza latem na nadwrażliwość zębów, co ma związek z obecnością dużych ilości kwasów w diecie. Latem spożywamy sporo owoców, kwaśnych i zimnych napojów, które przyczyniają się do rozwoju tej dolegliwości. Wybielanie zębów powoduje u znacznego odsetka pacjentów nadwrażliwość przez kilka dni po zabiegu. U osób, u których przed wybielaniem zębów nadwrażliwość jest już obecna wykonywanie tego zabiegu jest przeciwwskazane. Najpierw należy zdiagnozować i usunąć przyczynę nadwrażliwości, a dopiero później można myśleć o zabiegu kosmetycznym, jakim jest rozjaśnienie koloru zębów.

Wybielanie zębów martwych

można przeprowadzić tylko w przypadku dobrze wypełnionych kanałów korzeniowych. Zabezpieczamy ujścia kanałów  specjalnymi preparatami, które nakłada się także na dno komory zęba.

Choroby przyzębia, których najczęstszym początkowym objawem jest krwawienie dziąseł pojawiające się w czasie szczotkowania zębów są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wybielania. Osoby cierpiące na parodontopatie powinny najpierw poddać się terapii mającej na celu powrót dziąseł do zdrowia. Uszkodzenia dziąseł powstałe w wyniku zranień mechanicznych oraz rany poekstrakcyjne także wykluczają przeprowadzenie wybielania. U osób, u których występuje konieczność leczenia chirurgicznego np. ze względu na konieczność usunięcia zębów lub pozostałych po nich korzeni nie przeprowadza się zabiegu wybielania zębów. Najpierw należy wykonać ekstrakcje i odczekać do wygojenia się ran, co zwykle trwa do 2-3 tygodni.

U niektórych pacjentów obserwuje się patologiczne ścieranie się szkliwa, występujące np. ze względu na nieprawidłowo ukształtowane warunki zgryzowe, czy też zgrzytanie zębami. Ścierania szkliwa występuje także u osób nieprawidłowo szczotkujących zęby, zwykle umiejscawia się wówczas w obrębie szyjek zębów. Obnażenie znajdującej się pod szkliwem zębiny jest przeciwwskazaniem do wybielania zębów.  Preparat wybielający może penetrować wgłąb struktury zęba i podrażniać miazgę zębową, co objawia się silnym bólem. U pacjentów z występującym patologiczne starciem szkliwa należy najpierw znaleźć i usunąć przyczynę takiego stanu, dopiero wtedy można bezpiecznie wybielać zęby.

Wybielanie zębów

najczęściej przebiega z wydzielaniem z preparatu wybielającego wolnych rodników.  Rodniki mają zdolność do rozbijania dużych cząsteczek barwników na mniejsze oraz ich redukcji do związków o zmiennej barwie. Wolne rodniki zwiększają rakotwórcze działanie dymu tytoniowego osoby palące powinny zrezygnować z palenia przynajmniej na okres kilku dni od zakończenia zabiegu. Najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia, ponieważ dzięki temu osiągnięty efekt wybielania jest utrzymywany o wiele łatwiej i dłużej.

Kobiety w ciąży oraz karmiące nie powinny poddawać się zabiegom wybielania zębów. Czas wykonania zabiegów najlepiej jest odłożyć na kilka miesięcy po porodzie.  Zęby w czasie ciąży i laktacji mogą być osłabione ze względu na zmianę równowagi hormonalnej i mogą być dotknięte niedoborami wapnia. Działanie wolnych rodników uwalnianych w czasie wybielania zębów może mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Dodatkowo u kobiet ciężarnych i karmiących może dochodzić do stanów zapalnych dziąseł i ich opuchnięcia. Żele i inne preparaty które stosujemy przy wybielaniu mogą podrażniać dziąsła zmienione hormonalnie w czasie połogu.

Aby dowiedzieć się więcej – jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów i sposobów wybielania –

Zachęcamy do konsultacji stacjonarnej i konsultacji online.

Leave a Reply