Skip to main content
Tlenek cynku z eugenolem

Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany do wielu celów stomatologicznych, począwszy od tymczasowych uzupełnień protetycznych do wypełnień miazgi. Materiał składa się z proszku będącego tlenkiem cynku i płynu zwanego eugenolem.

Skład chemiczny.
Zgodnie ze specyfikacją Narodowego Biura Standardów, proszek musi zawierać od 70 do 100 procent tlenku cynku. Producent może dodać żywice uwodornione w celu zwiększenia wytrzymałości oraz octan cynku w celu przyspieszenia wiązania. Eugenol jest zwykle uzyskiwany z olejku goździkowego. Olejek goździkowy zawiera więcej eugenolu (82 procent) niż olejek laurowy, pomarańczowy lub cynamonowy. Eugenol jest obtundantem (środkiem uśmierzającym ból). Jest to klarowna ciecz, która pod wpływem światła stopniowo zmienia kolor na bursztynowy.

Właściwości fizyczne. Materiał ten łagodzi ból, sprawia, że tkanka jest mniej wrażliwa na ból, jest lekko antyseptyczny i ma niską przewodność cieplną. Zapewnia dobrą szczelność brzeżną po umieszczeniu w ubytkach zębowych. Wytrzymałość na zgniatanie (wytrzymałość na ściskanie) czystego tlenku cynku i eugenolu wynosi około 2 000 psi, co jest wartością niską w porównaniu z innymi cementami. Dodatek żywicy uwodornionej zwiększa wytrzymałość na zgniatanie do 5 000 psi.

KLINICZNE ZASTOSOWANIA TLENKU CYNKU I EUGENOLU

 • Leczenie Odbudowa.
  Najczęstszym zastosowaniem tlenku cynku i eugenolu jest stosowanie ich jako uzupełnień leczniczych. Pomaga on zapobiegać podrażnieniu miazgi, gdy jest zakładany w celu leczenia złamanych zębów, utraconych uzupełnień protetycznych, zaawansowanej próchnicy lub zapalenia miazgi. Ten materiał stomatologiczny wywiera również działanie paliatywne na miazgę.
 • Tymczasowy środek cementujący.
  Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany jako tymczasowy środek cementujący dla koron, wkładów i stałych protez częściowych. Te stałe aparaty mogą być później zacementowane na stałe cementem chemo lub światłoutwardzalne.
 • Baza pośrednia.
  Tlenek cynku z eugenolem jest stosowany jako materiał podkładowy. Materiał ten zapewnia izolację pomiędzy uzupełnieniami metalowymi a istotnymi dla życia strukturami zęba. Ze względu na niską wytrzymałość na zgniatanie, jego użycie jest czasami przeciwwskazane. Lekarz stomatolog często wymaga, aby na podbudowę z tlenku cynku i eugenolu został nałożony cement na bazie fosforanu cynku w celu lepszego podparcia uzupełnienia amalgamatowego.
 • Pokrycie miazgi.
  Materiał ten jest stosowany w celu pokrycia miazgi w przypadku bliskich i bezpośrednich odsłonięć miazgi, ale jego zastosowanie maleje. Obecnie preferuje się stosowanie wodorotlenku wapnia do zabezpieczania miazgi.
 • Wypełnienie lub opatrunek chirurgiczny.
  Materiał ten jest stosowany jako zabezpieczenie chirurgiczne lub opatrunek po niektórych zabiegach chirurgicznych w obrębie przyzębia. Przykładem może być opatrunek chirurgiczny nakładany i dopasowywany na obszar dziąsła po zabiegu gingiwektomii. Opatrunek ten chroni to miejsce i sprawia, że tkanka jest mniej wrażliwa.